Bydlení Byty Chaty Domy Inspirace pro bydlení Interiér Tipy & Triky

Nejčastější místa kudy v domě uniká teplo

Napsáno JanaPK

Při nákladech, které platíme za vytápění našich domovů, si přejeme mít v bytě nebo v domě opravdu teplo.Přesto se často stává, že náš tepelný komfort není dostatečný, neodpovídá částce vynaložené na topení. Důvodem jsou úniky tepla z interiéru.

Zateplení pláště domu a tepelné mosty

V místech, kde dochází k přerušení celistvosti vrstev stavební konstrukce, vznikají tepelné mosty. Většinou vznikají při špatně odvedené práci na rekonstrukci domu, bohužel se často odhalí jen termovizí. Největšími chybami při rekonstrukci starých objektů je nedostatečná tepelná izolace zdí, stropů, střechy i základů. To jsou místa, kterými nám z domu utíká nejvíce tepla. Nejlepším způsobem, jak eliminovat tepelné mosty, je zateplení konstrukce, například kontaktními zateplovacími systémy.Termoizolaci byste pro jistotu měli přenechat zkušeným odborníkům.

Další ztráty způsobují okna

Častým způsobem, jak se ztrácí teplo z interiéru, jsou stará netěsnící okna. Rychlá první pomoc je výměna těsnění, dlouhodobě výhodnější řešení je kompletní výměna oken. Při instalaci nových oken dbejte jak na jejich izolační vlastnosti, tak na správné usazení. Izolační vrstva mezi okny a stavebním otvorem je jedním z rizikových míst, kterými teplo uniká.

I v případě, že vám okna těsní, ztrácí se část tepla díky okenním tabulím. Studené sklo ochlazuje vzduch v místnosti, proto je vhodné hlavně v noci chránit okna žaluziemi, roletami či závěsy. Velmi vhodné jsou venkovní žaluzie, protože pokud jsou zatažené, okenní skla tolik nechladnou.

Když „táhne“ pode dveřmi

I vchodové dveře jsou příčinou úniku tepla, i když v bytových domech není ztráta tak velká. Přesto v zimě často cítíte, že vám pode dveřmi „táhne“. Pomůže dostatečně vysoký práh, izolační pásky po celém obvodu dveří, případně kompletní výměna dveří i zárubně za kvalitní a dobře těsnící.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment