Bydlení

Fenomén tepelných čerpadel láká méně zkušené a poctivé prodejce, jak se zachovat coby spotřebitel?

Zvýšený zájem o tepelná čerpadla je celoevropský fenomén. Masivní zájem zákazníků, finanční a nefinanční podpora ze strany politiků a s nimi spojená vize jednoduchého výdělku přitahují na trh s tímto zdrojem tepla i méně kvalifikované a poctivé prodejce. Investice do tepelného čerpadla znamenají pro rodinu významný výdaj rodinného rozpočtu, proto je nezbytné při jeho výběru postupovat velmi opatrně a nenechat se strhnout emocemi, sliby a ničím nepodloženými informacemi o skvělých funkčních vlastnostech jednotlivých produktů.

Na trhu neexistuje univerzální tepelné čerpadlo a jakákoliv doporučení je možné vyřknout až po důkladném posouzení Vašich individuálních požadavků a možností, např.

  • očekávané množství spotřebovaného tepla,
  • požadavek na ohřev vody,
  • dispozice nemovitosti, které tepelná čerpadla dodávají teplo,
  • dostupnost a velikost pozemku v bezprostředním okolí nemovitosti,
  • požadavek na doplňkové služby typu: schopnost fungovat jako klimatizace, komunikace s fotovoltaickým zařízením apod.

Dále, aby Vám prodejce byl schopen objektivně doporučit typ tepelného čerpadla, musí jej mít v nabídce. Vždy se tedy zajímejte o šířku nabízeného sortimentu.

Stejně jako v případě mobilních elektroniky, automobilů, nábytku či potravin, i v případě tepelných čerpadel jsou na trhu k dispozici na první pohled výhodné nabídky, jež však v reálném provozu výrazně zaostávají za očekáváními. Bohužel, prodejci či výrobci nabízející čerpadla s podprůměrnými parametry se neštítí falšování parametrů čerpadel tak, aby zvýšili poptávku po nich. Setkat se můžete například i s jednáním, kdy:

Co s tím? Spotřebitelům je v tomto směru k dispozici Evropská značka kvality Q, která Vám dává jistotu, že:

  • na tepelném čerpadle uváděné parametry jsou potvrzeny nezávislými testovacími centry,
  • výrobce či prodejce čerpadla disponuje dostatečně hustou servisní sítí s reakční dobou 24 hodin,
  • na tepelné čerpalo se vztahuje záruka dodávek náhradních dílů min. 10 let,
  • hlavní komponenty tepelného čerpadla jsou vyrobeny v souladu s národními a mezinárodními předpisy,
  • tepelné čerpadlo je dodáno s návodem v národním jazyku.

Více o značce Evropská značka kvality Q najdete zde.

Při porovnání tepelných čerpadel se tedy zajímejte o to, jestli uváděné údaje byly prověřeny nezávislou akreditovanou laboratoří.

TIP: víte kde koupit kompresor?

V okamžiku, kdy se prodejci nemohou „ohánět“ prvotřídní funkčností a širokým sortimentem, přichází na řadu „sliby“ v podobě nadstandardních záruk, servisní podpory, individuálních služeb apod. Zde je dobré si prověřit, jestli byl prodejce schopen svým slibům dostat ve vztahu k jeho současným zákazníkům. Přece jen – slibem neurazíš.

About the author

angelo

Leave a Comment