Bydlení Inspirace pro bydlení Nábytek Obývací pokoje Tipy & Triky

Víte, jak se starat o koženou sedačku?

Napsáno JanaPK

Představuje luxus a nadčasovou eleganci. Kožená sedací souprava se hodí do každého interiéru, ať už máme pokoj zařízený moderně nebo v retro stylu. Jedná se ovšem o vysokou položku v nákladech na vybavení bytu, proto o ni musíme náležitě pečovat, aby dlouho vydržela jako nová.

Běžná údržba kožené sedací soupravy

Péče o koženou sedačku není složitá, pokud dodržíme několik důležitých zásad. Vycházíme z toho, že kůže je přírodní materiál, a jako takový neustále reaguje na různé podněty.

Především dbáme na to, aby nebyla příliš blízko topných těles, ani nestála na přímém slunci. Na takovém místě by rychle vyschla a popraskala, na slunci by navíc změnila barvu. Také vysoká vlhkost kůži škodí, a to včetně potu, proti kterému byste měli sedáky chránit například přehozem.

Jestliže máme sedací soupravu vhodně umístěnou, stačí ji pravidelně během úklidu zbavit prachu měkkým bavlněným hadříkem, který může být navlhčený, ale dostatečně vyždímaný, aby za sebou nezanechával mokrou stopu.

Udržovací péče o kůži

Asi jednou za čtvrt roku dopřejeme nábytku z kůže ošetření speciálním čistícím přípravkem na kůži. Pokud si sedačku zašpiníte nebo polijete, skvrnu je nutné čistit ihned, ještě než zaschne. Je důležité co nejrychleji odstranit tekutinu, aby se nevpila do spodní vrstvy – tento stav už by byl neměnný. Potom použijte čistící přípravek na kůži.

Po důkladném vyčištění sedací soupravy by měla následovat impregnace prostředkem na bázi tekutého tuku. Ta oživí barvu kůže a prodlouží její životnost. Kůže napuštěná tukem nevysychá a nepraská, lépe odolává mechanickému opotřebení i slunečním paprskům.

Impregnaci naneste ve větší vrstvě na sedačku a nechte několik hodin působit. Potom zbytek, který se nevsákl, odstraňte měkkým hadříkem a sedačku utřete dosucha.

V každém případě při péči neexperimentujte s neprověřenými přípravky, ale používejte ty speciální, určené přímo na kůži. Jen tak máte jistotu, že vám sedačka vydrží dlouho.

 

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment