Bydlení Byty Domy Interiér Tipy & Triky

Vlhnutí oken – nejčastější příčiny a jejich odstranění

Napsáno JanaPK

Rosí se vám teď v zimě okna? Příčinou může být paradoxně fakt, že vám dobře těsní. Když si necháte osadit nová okna, na rozdíl od těch starých, mají velmi dobré těsnění, které nedovoluje úniku vzdušné vlhkosti z bytu. Ta se sráží na okenních tabulkách a okna vlhnou. Jak se rosení oken zbavit?

Snižte si vlhkost vzduchu v bytě

Optimální vzdušná vlhkost by měla být kolem 50 %, jestliže je vyšší, je potřeba ji snížit a lépe větrat. Kde se vlastně bere?

Vlhkost je ve vzduchu stále. Její množství ovlivňuje počet dýchajících lidí v místnosti, sušení prádlo, vaření, žehlení, vytírání podlahy i sprchování. Také květiny v bytě zvyšují vlhkost v bytě, zvlášť když potřebují rosit.

Vodní páry pak kondenzují na okenní tabulce, která je výrazně chladnější než zbytek místnosti. Abychom této kondenzaci zabránili, je důležité správně větrat. Jestliže totiž bude voda z okenních tabulek stékat na zdi, může se vytvořit plíseň.

Správně větrat znamená několikrát za den otevřít okna dokořán a nechat vyměnit vzduch v místnosti.

Pomůže víc tepla

Někdy stačí zvýšit teplotu v pokoji, pokud je příliš nízká, obvykle ale není nutné přitápět, jen zkontrolovat, jestli se teplo dostane až k oknu. Často mu v cestě brání některé překážky. Můžou to být záclony, závěsy i stažené žaluzie. To vše sice na okně vypadá pěkně, ale překáží teplu na cestě k oknu. Také hodně široký parapet nad radiátorem může být překážkou, stejně jako nábytek pod oknem, pokud máme podlahové vytápění.

Vlhnutí oken mezi skly

Jestli zjistíte orosení v prostoru mezi skly, jedná se o závadu na okně. Může jít o prasklinku ve skle nebo jde o špatné utěsnění mezisklelního  prostoru. Pokud jste si okno nerozbili sami, reklamujte ho.
To udělejte i pokud se vám rosí rámy u okna. V takovém případě musí příčinu zjistit odborník. Rám se sice také může rosit  špatným větráním, problém se ale může skrývat v osazení do zdi bez  řádné tepelné izolace a je nutné ověřit postup instalace.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment