Venkovní rostliny Zahrada

Levandule lékařská a její účinky

Podmanivá krása této rostlinky s fialovými květy se nedá popsat stručně, ani kdybych se sebevíce snažila. Levandule lékařská se pěstuje nejen pro její omamnou vůni a čarovnou krásu, ale také k léčebným účelům. Pěstuje se u nás, ale také dováží a není problém zakoupit již hotové výrobky z této rostliny. Prodává se například ve formě čaje, éterického oleje, který je oblíbený také pro použití do aromatických lamp.

Pro léčebné účely se využívá celá nadzemní část levandule. Většinou se však sbírají pouze konce květních klasů a to hned, když začne otevírat své první květy. Vhodné skladování je na suchém a tmavém místě v dobře uzavřené nádobě nejlépe ze skla. Suché větvičky se používají, jak na splétané dekorace, které provoní oblečení, ale odpuzují i moly. Semínka levandule v plátěném pytlíčku plní stejnou funkci.

Účinky levandule na lidský organismus

  • Snad nejznámější jsou levandulové koupele, které zlepšují krevní oběh a celkově oživuje organismus nejen dospělých, ale i dětí
  • Při vnějším použití se nejčastěji můžeme setkat s levandulí ve formě oleje. Pomáhá při revma, vykloubeninách, natržených svalech, zánětech nervů, proti migréně. Léčí vředy, povrchové záněty a infekční rány. Působí i proti různým mykózám.
  • Levandule je i výborným inhalačním prostředkem pro zklidnění a uvolnění svalů například u porodních bolestí. Vdechování také urychluje léčbu angíny, bronchitidy a chřipky.
  • Vůně levandule navozuje klid a pohodu. Při nespavosti se doporučuje umístit bylinkový polštářek, který obsahuje levanduli v blízkosti hlavy.
  • Čaj pomáhá při nervovém vypětí, návalech krve a bolesti hlavy. Mírní stres, migrénu a hysterii. Levandule je mírně projímavá, ale výborná pro játra a žlučník. Silný odvar slouží i jako výplach ústní dutiny proti zánětem, aftám a vřídkům.
  • Z levandule se připravují i tinktury, které odpudí nepříjemný hmyz včetně klíšťat. Před výletem do přírody je vhodné se tímto pak potřísnit.

 

 

 

About the author

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Leave a Comment