Jahody patří mezi oblíbené a osvěžující letní ovoce. Kdo by neznal jahodový koktejl, pohár s jahodami, jahodovou pěnu, bublaninu nebo prostě jen mísu čerstvých jahod. Jahody k nám putují z různých končin světa v plastových krabičkách a kvůli exportu probíhá jejich sklizeň předčasně. Není pochyb o tom, že nejlépe voní i chutnají jahody z vlastní zahrádky. Jahodníky je možné pěstovat na každé zahradě a mnohdy i na balkónech. Pro všechny možnosti se totiž najde vhodná odrůda. Jsou takové, které nejsou příliš náročné a mnohdy přežijí i drsnější podmínky či přízemní mrazík.
Příprava jahodiště
Ze všeho nejdříve zbavíme půdu plevele a zryjeme do hloubky zhruba 20 centimetrů. Poté zapravíme do půdy dostatečné množství kompostu. Je možné použít speciální substrát i hnojivo pro jahody. Půdu však necháme minimálně dva až tři týdny odpočinout, než přistoupíme k sadbě. Počítejte s tím, že většinou ten první rok bývá úroda menší. Nejlepší výsadba je během měsíce září.
Stanoviště pro jahody
Jahody zbožňují sluníčko, ale ne zase příliš ostré a celý den. Půda nesmí být příliš mokrá. Jahody se dají pěstovat jak přímo na záhonu, tak v závěsných koších, pyramidách, samozavlažovacích truhlících. Péči věnujete i výběru vhodné odrůdy. A to nejen kvůli vhodnosti klima, ale protože se s různými odrůdami nakládá rozdílně. Kama je měkká jahoda, Karmen či Dukát se hodí na marmelády. Na kompot jsou vhodné Bounty, Rosie, Frikonsa či Korona. Na zmrazení třeba do ovocných knedlíků, jsou vhodné drobnější kulaté plody Polka, Elkat, Rumba, Dita, Sonáta a Pandora. Odrůd jahod je samozřejmě mnohem více. Pro pěstování na balkóně se hodí i lesní jahody na kterých si zaručeně pochutnáte.