Zahrada Zahradní stavby

Zahradní krb je vítaný doplněk. Víte, jak jej postavit?

Napsáno Nikol Blahova

Zahradní krb je příjemným doplňkem, jež se objevuje na stále více zahradách a soukromých pozemcích. Již dávno není pravidlem, že by si ho mohli dovolit jen bohatí, kteří si jej umisťovali ke svým honosným vilám, ba naopak – zahradní krb se hodí jak k moderně pojatému bydlení, tak i na starší chatičku či venkovskou chalupu. Uvažujete o stavbě zahradního krbu a přemýšlíte, zda je to dobrá volba? Pak věřte, že není nic lepšího, než večerní posezení na zahradě s dobrým jídlem či pitím u plápolajícího krbu s rodinou či přáteli. Společné chvilky jsou nedocenitelné!

Netroufáte si na stavbu? Spolehněte se na polotovary!

Nechcete platit firmě za postavení zahradního krbu a místo toho se do jeho stavby chcete pustit na vlastní pěst? Pokud si nejste jistí, z čeho se zahradní krb vlastně staví, můžete se spolehnout na tzv. polotovary, které jsou běžně k dostání. Jedná se o zahradní krb, který si sami poskládáte z již hotových dílců, což je zvláště pro začátečníky mnohem jednodušší. Co se ceny týče, budete tak někde uprostřed a rozhodně nepočítejte s pestrým výběrem.

Zahradní krb na vlastní pěst?

Chcete se na stavbě krbu podílet se vším všudy? Pak vám nic nebrání postavit si zahradní krb na vlastní pěst! Dodržíte-li naše užitečné rady, zvládnete to hravě.

 • Co udělat před stavbou

  Ještě než se pustíte do samotné stavby, pečlivě zvažte, kam zahradní krb umístíte. Najděte místo v zahradě, které vám bude nejvíce vyhovovat, poskytne vám závětří i soukromí. Pokud takové místečko nenajdete, nezoufejte! Dá se to vyřešit okrasnou obestavbou.

 • Stavba

  Na místě, které zvolíte, vyhlubte půdu do 7,5-10 cm – to bude sloužit pro základ krbu. Celý prostor pak vylijte základovým betonem a ten pro jistotu vyztužte kameny. Následně do tohoto místa napusťte penetraci, kterou je třeba zalít vrstvou cementové malty – asi 2 cm.

 • Základ je nejdůležitější

  Základem pro zahradní krb je betonový sokl. Jakmile ho budete stavět, pozornost věnujte opravdu kvalitním cihlám. Co se podlahy a bočních stěn týče, dozděte je šamotovými cihlami. Následně cca 10 cm nad ohništěm umístěte rošt, vyrobený z ocelových prutů.

 • Vyhrajte si s komínem

  Nejdůležitější částí zahradního krbu je komín. Mezi topeniště a komín je třeba umístit sopouch, který se nejčastěji vyrábí z ocelového plechu. Setkat se ale můžete i s cihlovým, kamenným či zděným. Aby vám komín dobře fungoval, musí být dostatečně vysoký. Obvykle se počítá s 2-3 metry.

About the author

Nikol Blahova

Veškerý volný čas trávím s prsty na klávesnici. Psaní článků se stalo mým největším koníčkem, který mě baví, naplňuje a dává do života něco nového. Neustále si rozšiřuji obzory a učím se novým věcem, které se mi hodí v reálném životě. Do svých článků se snažím dávat maximum a kousek sama sebe.

Leave a Comment