Pěstování rostlin Zahrada

Pěstování okurek vás bude bavit

Okurky je možné zasít přímo na záhon nebo si předpěstovat sadbu. Jejich pěstování není nic náročného a věřím, že si poradíte i se sklizní. Pokud se na pěstování chystáte poprvé, bude pro vás lepší předpěstování sadby. Tím se vyhnete riziku spojeným s napadením plísní.

Předpěstování sadby

Výsev provádějte v polovině dubna do výživného substrátu umístěného do kelímku zhruba 8cm. Zaléváme jen mírně, protože přemokření semenům příliš nesvědčí a mohly by uhynout. Pro svůj růst potřebují rostlinky dostatek světla a pravidelné snižování noční teploty. V jiném případě by mohlo dojít k vytahování rostlin. Co se týká vysévání rovnou na záhon, tam začínáme v půlce května, kde již nehrozí přízemní mrazíky. Co se týká hnojení je vhodný slepičí trus, chlévský hnůj nebo kompost.

Péče o okurky

Půdu udržujeme kyprou a čistou. Jakmile okurky vzrostou a vytvoří kolem šesti listů – zaštipujeme je za pátým listem a časem i postranní výhonky za nasazenými plody. Zaštipování pomůže urychlit sklizeň. Na záhoně již nemusíme okurky zavlažovat, když tak opatrně a v ranních hodinách. Listy by měly být na noc suché, proto jim pozdější zálivka nesvědčí. Zaléváme teplejší odstátou vodou. Půdu v okolí okurek okopáváme velmi opatrně, protože jsou to rostliny mělce kořenící a mohlo by dojít k poškození kořenů.

Sběr okurek

Sklizeň vždy patří k těm radostným okamžikům, kdy sbíráme plody svého snažení. Dbáme na to, aby okurky nevytvořili semeno. Pokud je vytvoří, přestává plodit a má velmi málo plodů. Důležitý je proto včasný sběr. Plody sbíráme zhruba 3x do týdne a dáváme pozor, abychom okurkové sazenice i výhony nepoškodili. Sklizeň zpracujeme pokud možno, co nejdříve.

About the author

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Leave a Comment