Bydlení Podlahy

Jak pečovat o mramor

Mramor je krásný přírodní kámen, který se vyznačuje nádhernou barvou i vzorem. Přes svou tvrdost vyžaduje speciální přístup. Podlahové krytiny z mramoru mohou znamenat i trvalé řešení vnitřních interiérů. Jedná se o typ podlahy, který je již hojně rozšířen nejen pro luxusní vzhled, ale také odolnost. Často se využívá do vstupních hal. Rozhodně se nedá říci, že patří mezi levný materiál. Proto je vhodné o něj včas řádně pečovat. Občas je nutné využít služeb profesionálů, kteří se zabývají leštěním, čištěním a celkovou údržbou mramoru.Jak pečovat o mramor

Na podlaze se může vyskytnout flek nebo vodní kámen v případě, že máte tuto podlahovou krytinu v koupelně. S tímto si rozhodně běžné čisticí prostředky neporadí. Avšak odolnost mramoru se dá zvýšit hned několika způsoby. Přesně o tom bude dnešní článek.

Krystalizace

Je chemický proces, při kterém se zvýší odolnost, ale také estetika mramoru. Mramor má vápencový základ, což je to anorganická látka. Srovnávat by se dalo v tomto případě se zuby a odolnosti zubní skloviny. Při krystalizaci dochází k záměně struktury v tenké vrstvě mramoru, přičemž vápník chemicky zareaguje a přemění se na křemičitan vápenatý. Taková vrstva je pak mnohem pevnější a odolnější. Zvýší se také lesk a estetický zážitek.

Tímto si mramor získá nejen mechanickou odolnost před poškozením, ale také proti vlhkosti a ušpinění. Krystalizace probíhá i samovolně v přírodě, ale jde o časově náročný proces, který trvá i stovky let. Nejnovější technologie za účasti chemických látek umožňují zkrátit proces na několik minut. Pro jiné typy podlah než mramorové, se krystalizace nedoporučuje.

Polymerové prostředky

Jestliže se nechcete pouštět do krystalizace, která se provádí maximálně jednou ročně, a dáváte přednost konvenčním řešením, můžete podlahu ošetřit polymerovým prostředkem. Je proslulý pro své vysoké schopnosti chránit podlahu proti mechanickému poškození. Použít se dá i jako základní nátěr, obdobně jako prostředek konzervační, leštící a mycí. Polymerový prostředek nechá na povrchu vrstvu, která je typická vysokým leskem, tvrdostí vrstev a protiskluzovými vlastnostmi.

 

 

About the author

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Leave a Comment