Bydlení Tipy & Triky

Jak bydlet zdravěji a úsporněji? Umožní vám to řízené větrání

Napsáno angelo

Moderní stavebnictví inklinuje k domům v nízkoenergetickém či pasivním standardu. Stavby tohoto však typu nejsou jen úsporné – zároveň nabízí obyvatelům zdravější prostředí, a to především díky moderním technologiím umožňujícím nepřetržitou výměnu vzduchu.

Nedostatečné větrání je příčinou vzniku plísní a množení nežádoucích bakterií. Klasické větrání okny či mikroventilace ale nejsou dostatečně účinné a v případě otevřených oken navíc dochází k obrovskému úniku tepla. Řešení nabízí řízené větrání. Popularitě této technologie nahrává i skutečnost, že výrobci registrují produkty do státního dotačního programu.

Jak probíhá rekuperace vzduchu?

Rekuperace je efektivní metoda využití tepla na bázi zpětného získávání energie přes stěnu výměníku. K základním komponentům rekuperační jednotky patří přívodní a odvodní ventilátor, vzduchový filtr, ohřívač a chladič.

Přívodní ventilátor nasává venkovní vzduch (ten navíc prochází filtrem a čistí se) do rekuperátoru, kde ho předehřívá teplý odpadní vzduch, který je poté odváděn pryč. Výsledkem je citelné snížení energie potřebné k ohřátí přívodního vzduchu.

Typy rekuperačních jednotek

Systémy pro řízené větrání vzduchu mohou mít podobu centrální jednotky zajišťující rovnoměrnou výměnu v celé budově a lokálních jednotek pro jednotlivé místnosti.

Velkou výhodou lokální větrací jednotky je možnost individuálního nastavení podle toho, jaké podmínky vyhovují konkrétním obyvatelům. Dále pak snadná instalace bez nutnosti rozsáhlých stavebních úprav a absence vzduchotechnických rozvodů.

Z výše uvedeného logicky vyplývá, že lokální větrací jednotky jsou zároveň finančně dostupnější. Hodí se jak do nových staveb, tak i pro stávající objekty. Díky moderní technologii jádrového vrtání lze jednotky nainstalovat bez výrazných zásahů do budovy.

About the author

angelo

Leave a Comment