Bydlení Inspirace pro bydlení Tipy & Triky

Dřevo nebo pelety – čím je lepší topit?

Napsáno JanaPK

Topení pevnými palivy je stále aktuální, o to víc ve chvíli, kdy se zdraží plyn nebo elektrická energie. Topení dřevem je stále ještě ekonomicky nejvýhodnější, navíc i dřevo i pelety jsou palivo ekologické. Jaké výhody a nevýhody mají tato dvě paliva a které vyhraje ve vzájemném srovnání?

Dřevo je stále nejlevnější

I když už není rozdíl příliš zřetelný, palivové dříví má ještě stále nejnižší ceny. Navíc je poměrně snadno dostupné, zvlášť na venkově. Výhřevnost dřeva se ale výrazně snižuje, pokud není dobře proschlé, schnout by mělo správně tři roky, nejméně rok byste mu měli dát určitě.

Problém v případě topení dřevem je nutnost opravdu velkého skladovacího prostoru a hodně práce s jeho přípravou. Podle typu kamen či kotle je nutné ho nařezat na správnou velikost polínek a ještě rozštípat. To znamená buď investovat do štípačky dříví, nebo se řádně ohánět sekyrkou.

Peletky jsou pro pohodáře

Nechce se vám každý rok štípat dříví do krbu, či do kotle? Nechce se vám každou chvíli přikládat, aby vám v kotli nevyhaslo? Pořiďte si kotel na peletky s automatickým přikládáním. A nejen to, moderní kotle se umí i samy zapálit, udržovat oheň, a v případě potřeby i samy zhasnou. Přikládání je zajištěno šnekovým dopravníkem, který automaticky přiloží, kdykoliv je potřeba.

Kotle na peletky mají široký rozsah modulace výkonu a pracují podle vnějších teplot vzduchu. Topí tak, jak je v daném počasí právě potřeba. Řídicí jednotku kotlů můžete snadno ovládat přes internet, případně přes mobilní telefon. Nevýhodou je závislost na elektrické energii a vyšší náklady na topení.

Dřevo je dostupnější, peletky jsou bez práce

Přestože topení dřevem je méně nákladné, je topení peletkami přece jen pohodlnější. Plně automatizované kotle nám ušetří hodiny času ročně, kdy nemusíme chodit přikládat. Jestliže se rozhodujete, jestli koupit kotel na pelety, měli byste ale vědět, že jejich výhřevnost nebývá stabilní. Záleží na výrobci, z jakého materiálie vyrábí, proto je dobré vyzkoušet několikery a vybrat si z nich ty nejlepší.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment