Pěstování rostlin Zahrada

Česnek – aromatické zdraví ze zahrádky

Určitě mi dáte za pravdu, že česnek patří do každé kuchyně. Guláš se bez něj neobejde a skvěle doplní i jiné pokrmy. Nakonec samotná česneková polévka je učiněný elixír. Česnek si získal svou popularitu pro svou ostře palčivou chuť. Obsahuje totiž silice se silnými organickými sloučeninami. Tyto mají schopnost působit desinfekčně a ničí bakterie. Tyto účinky má česnek také díky obsahu alliinu a enzymu allinázy. Protože se však látka mění a rozkládá na další látky, nejsou antibiotické účinky stálé. Proto je lepší konzumovat česnek co nejčerstvější.

Mimo jiné obsahuje česnek velké množství vitamínů B, C a provitamín A, také cukry. Česnek má schopnost působit i proti křečím a využívaný je při prevenci nachlazení, střevních a žaludečních infekcích, k pročištění zažívacího traktu. Co vás možná zaujme je, že spolehlivě odstraňuje mykózu například mezi prsty na nohou. U nás se pěstuje hojně na zahrádkách a má rád výživnou půdu. Pěstují se jarní a zimní kultivary. Cibule česneku je složená z tak zvaných stroužků a každý stroužek obaluje šupinka. Z cibulky vytváří přímou lodyhu, která se v době zrání nahoře kroutí a má bělavé květy.

Moření česneku

Před sázením se česnek moří protože zakoupená sadba mořená není. Jeho cibulka se proto rozděluje na stroužky už na počátku září. Po moření se musí sušit stroužky 12 hodin a poté uložit na větrném a suchém místě. Sází se do zorané a prohnojené půdy. Pozor si však dejte na čerstvý hnůj, který česnek nesnáší.

Pěstování česneku

Místo, kde česnek pěstujeme, se musí měnit z důvodů hrozby výskytu chorob. Je vhodné vědět, co se na pozemku v minulosti pěstovalo. Jarní česnek se dá sázet kdykoliv od podzimu do jara. Sadbu česneku sázíme do rýh či s použitím kolíku do řádků 25 až 30cm vzdálených. Jestliže česnek zasadíme příliš brzy, může se stát, že začne růst ještě před zimou. Takto hrozí, že listy budou mrazem poškozeny, což má za výsledek snížení výnosu. Pokud je půda před pěstováním česneku řádně připravená nemusí se hnojit. Česnek má rád vláhu, takže při suchém období nezapomínáme zalévat.

About the author

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Leave a Comment