Pěstování rostlin Venkovní rostliny Zahrada

Zahradničení podle luny – měsíc únor

Napsáno JanaPK

Ještě si několik týdnů počkáme, než jaro konečně převezme vládu nad námi i našimi zahradami, už v únoru má ale zahrádkář co dělat. Je čas na řez některých stromů a keřů, předjarní postřik, hnojení a osev rané zeleniny. Odměnou nám pak jsou první nesmělé květy: kvete zimnokvět a vilín, čemeřice, tavolíny a brzy se přidají sněženky a krokusy.

Co říká luna na jednotlivé práce

Ve dnech střelce (do 21.2.) je čas vhodný na řez ovocných stromů a keřů, momentálně je to vinná réva, angrešt a rybíz. Zvlášť u révy už není čas na odklad, míza v ní začíná proudit velice brzy. Řez provádíme pouze v případě, že už nemrzne.

Do pařenišť nebo do kelímků na okenních parapetech vysejeme první zeleninu, luna radí do výšky rostoucí a popínavé rostliny. V našich podmínkách jsou to rajčata a papriky, u nichž si můžeme začít předpěstovávat sazenice. Také brokolice a raný salát má nejvyšší čas.

Měsíc ve znamení kozoroha podporuje postřik a vápnění

Tyto dny jsou určeny práci vyžadující vytrvalost, proto pokračujeme v prořezávání stromů a keřů, čeká nás ochrana proti škůdcům, nyní hlavně proti houbomilce česnekové, která klade vajíčka na bázi listů vycházejících rostlin česneku, pórku a cibule. Rostliny před ní ochráníme bílou netkanou textilií, kterou natáhneme na záhony a sundáme až v dubnu.

Je čas připravit se na předjarní postřik broskvoní proti kadeřavosti. U tohoto postřiku je důležité načasování, měl by se provést v době, kdy máme za sebou sto hodin, kdy teplota přesáhla 7° C. Jestliže máte na zahradě lísku nebo angrešt, můžete postřik načasovat podle nich (na dobu, kdy líska kvete či raší angrešt).

Na konci února posypeme trávník vápnem, hlavně v místech, kde nás zlobí přítomnost mechu. Vápno půdu zneutralizuje a zabrání mechu, aby se rozrostl. Vůbec nevadí, jestliže na trávníku leží ještě vrstva sněhu.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment