Bydlení Domy

Drenáže a odvodnění kolem domu zatočí s vlhkostí

Nemalé množství majitelů domů trápí nadměrná vlhkost. Pokud začne vlhkost prosakovat do stěn domu, značí to velký problém. Proti vlhkosti se musí razantně zakročit a pomoci mohou právě drenáže. Zdi vašeho domu pravděpodobně ohrožuje nejen dešťová voda, ale také ta spodní a obsažená v půdě. Horní část stavby je možné ochránit pomocí vhodné izolace, ale ta spodní potřebuje vybudování drenážního systému, který dokáže zachytit a odvádět vodu od stavby. Vlhkost domu je nutné řešit komplexně, ale jako první krok je odstranění příčiny. Jestliže voda po zdi vašeho domu stéká díky zničeného okapu nebo porušeného vodovodního potrubí, drenáží si moc nepomůžete. Než se pustíte do jakékoliv práce, je nutné odhalit prvotní příčinu.

Stavba je v pořádku a přesto vás trápí vlhkost?

Jestliže je přesně tohle vás případ, pak je pravděpodobně nejvyšší čas na drenáž. Jako první se musí vyhloubit okolo domu příkop. Ten by měl být o 20 centimetrů hlubší, než je výška umístění hydroizolace. Kopačské práce budou však muset být mnohem pečlivější a zasahovat ještě krapet více, protože příkop se musí vysypat štěrkem. Teprve pak se na něj může pokládat drenážní trubka, která musí být uložena ve spádu. Takže příkop se měl jemně prohlubovat, aby voda mohla odtékat.

Drenážní trubky a filtrační tkanina

Nejčastěji jde o plastovou žlutou trubku s malými dírkami, které slouží právě k odvádění vody. Nejspíš vás napadne, jak zamezit, aby se tyto dírky ucpávaly? Trubka musí být opatřena navíc filtrační tkaninou. Na tento detail nikdy nezapomínejte. Po obalení trubek textilií je můžete uložit do výkopu vysypaného štěrkem a zahrnout je. K zasypávání trubek využijte smíchanou zeminu se štěrkem, případně pouze jen zeminu. Štěrk je vhodnější v tom, že prodlužuje životnost drenážního systému.

About the author

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Leave a Comment