Bydlení Inspirace pro bydlení

Vytápění moderní doby – Kondenzační plynové kotle

Zima už nejistě přešlapuje za dveřmi a její nástup důkladně proklepne stav plynových spotřebičů, které zajišťují teplo v našich domovech. Pravděpodobně mnoho lidí zjistí, že jejich starý plynový kotel má své dny sečteny. V takovém případě je nutná výměna, ale nezoufejte, protože to přináší výhodu v podobě značných úspor.

shutterstock_127376918

Pravdou je, že prvopočáteční investice není žádná legrace. O tom, že se to vyplatí, však vůbec nemusíte pochybovat. Vývoj plynových spotřebičů jde svižným tempem kupředu a dnešní moderní modely jsou oproti těm letitým výrazně ekologičtější, výkonnější a úspornější. Pro srovnání takový dvacet let starý kotel může být největším žroutem financí ve vaší domácnosti. Moderní typy kondenzačních plynových kotlů ušetří náklady až o 25%.

Topidla moderní doby

Mimo to se právě plynových kotlů týká zásadní změna plynoucí z Evropské směrnice o energetické účinnosti. Podle ní musí totiž nést spotřebiče označení energetickým štítkem, se zařazením do patřičné energetické třídy. Od konce září už nebude proto možné uvádět nekondenzační kotle na trh, až na drobné výjimky.

Podobně jsou na tom i vafky, jejichž výdechy lze spatřit na fasádách domů každého většího města. Tady rovněž platí, že topidla s vyspělými regulačními prvky mohou ušetřit nezanedbatelné množství nákladů na plyn. To jsou jistě důvody nad kterými stojí za to přemýšlet.

Výhody a nevýhody

Kondenzační plynové kotle mají své pro a proti. Avšak výhody očividně převažují a svědčí o tom i rostoucí zájem. K hlavním argumentům patří i skutečnost, že přes vyšší vstupní náklady je kondenzační kotel mnohem úspornějším řešením. Při kondenzaci zužitkuje totiž i tu část tepla, která u klasických kotlů uteče do komína, čímž se spotřeba paliva zmenšuje.

Nechcete-li topit pánu bohu do oken, ještě jednou zvažte jeho pořízení.  Jediné, co vás může odradit od tohoto záměru, jsou počáteční investice a čas trávený vyřizováním. I zde existuje řešení. Zkuste oslovit svého dodavatele plynu. Některé společnosti poskytují poradenství, různé cenové zvýhodnění a mnohdy i finanční spoluúčast.

About the author

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Leave a Comment