Bydlení Interiér Tipy & Triky

Na co dát pozor při výběru čističky vzduchu

Napsáno JanaPK

Víc než 40 % lidí má v dnešní době nějakou formu alergie, to znamená, že jejich imunitní systém nepřiměřeně reaguje na některý alergen. Takovým alergenem je látka běžně se vyskytující v našem prostředí a často i přímo v našich domovech, přičemž sama o sobě není škodlivá (prach, pyl, roztoči a podobně.

U alergika tyto látky mohou vyvolat kašlání, svědění kůže, otoky, a to včetně otoku dýchacích cest, který může vést až k udušení. Proto především do bytu, v němž žije alergik, pořizujeme čističku vzduchu, aby se setkání s alergeny eliminovalo na minimum.

Cena čističky dost napoví

I když ne vždy platí, že čím dražší, tím lepší, pokud jde o čističky vzduchu, je cena jistým vodítkem. Rozhodně buďte opatrní při koupi přístroje do dvou tisíc, jejich účinek nemusí být dostatečný a právě s alergeny si většinou neporadí. Dobré čističky vzduchu, které vás zbaví pylu, prachu, roztočů, ale i smogu, cigaretového kouře a dalších nepříjemností poletujících ve vzduchu se nicméně dá sehnat do 5000 Kč.

Podle typu filtru zjistíte, čeho vás čistička vzduchu zbaví

Kromě přídavných funkcí, jako je ionizátor, zvlhčovač vzduchu či naopak funkce na zbavení vzduchu nadměrné vlhkosti, je zásadním kritériem pro výběr čističky vzduchu zvolený filtr.

HEPA filtr patří k nejoblíbenějším pro svou téměř stoprocentní účinnost. Někteří výrobci je navíc opatřují antibakteriální ochrannou vrstvou. Nevýhodou tohoto filtru je fakt, že po zanesení klesá jeho účinnost a musí se měnit. Také počítejte s vyšší hlučností.

Přídavkem k HEPA filtru může být i filtr s aktivním uhlím, který zachycuje zápachy a látky, které je vyvolávají.

Vodní filtr patří mezi nejtišší,bohužel je mnohem méně účinný (50 – 70 %). Může zároveň posloužit jako zvlhčovač vzduchu.

Na viry, bakterie, pyl nebo plísně je vhodný elektrostatický filtr, který přitahuje částice ze vzduchu pomocí statické elektřiny. Jeho chod je tichý, není ale účinný na zápach a kouř.

Fotokatalitické filtry rozkládají zachycené bakterie, viry a toxiny obecně pomocí UV záření. Díky němu vzniká jako vedlejší produkt ozón, ovšem v množství menším, než je běžně v přírodě, neměl by tedy zhoršit ani zdravotní stav lidí citlivých na ozón. Takový filtr není třeba měnit.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment