Bydlení Dětské pokoje Inspirace pro bydlení Nábytek

Jak vybrat vhodnou židli pro předškoláka

Napsáno JanaPK

Půjde vaše dítě již brzy do školy? Potom potřebuje do svého pokojíku nejen postel a box na hračky, ale také pořádný pracovní stolek a k němu vhodnou židli. Rozhodně je vhodné pořídit mu pracovní koutek s předstihem, aby si na něj mohlo zvyknout.

Při výběru nehledíme jen na materiál a barvu nábytku, důležitější je vědět, jak pohodlně bude vaše dítko sedět. Pro správné sezení existuje několik zásad, které bychom měli dodržovat, o to víc, že páteř dítěte v předškolním věku se stále ještě vyvíjí.

Pravidlo tří pravých úhlů

Když se vypravíte kupovat svému potomkovi židli, vezměte ho s sebou, aby si vyzkoušel, jak se na konkrétních modelech sedí a jestli mu vyhovují. Když se usadí hluboko do židle, měla by jeho chodidla spočívat celou plochou na zemi a svírat v kotnících pravý úhel s lýtky. Druhý pravý úhel by měl být zřetelný v ohybu nohou v kolenou, třetí pak svírá trup s nohami v kyčlích. Jen takto vysoká židle zaručuje dítěti správné držení těla při sezení.

Správně nastavené opěrky

Volte raději židle ergonomické s tvarovanou opěrkou zad, která je v bederní části mírně klenutá směrem dopředu. Ta správně podepírá záda dítěte a udržuje ho ve vzpřímeném sedu. Dejte pozor, ať se horní část opěry neklene dopředu a netlačí dítě do zad, mohla by způsobit kulatá záda.

Další opěrky, na něž je vhodné se soustředit, jsou ty na ruce. Měly by být nastavitelné. Ve správné poloze má dítě volně položené ruce na opěrkách v loktech v úhlu 90°. Jestliže pořizujete polohovací židli k pevnému stolu, jehož deska je příliš vysoko, je nutné, aby židle měla i opěrky na nohy.

Rostoucí nábytek je nejlepší varianta

Dnes se dají běžně koupit stoly i židle do dětských pokojů, které s dětmi rostou. Kdykoliv během jeho růstu je možné nastavit židli do správné výšky, stejně i stůl, u něhož se dá navíc korigovat i sklon pracovní desky. Takový nábytek vydrží několik let, často až do studentského věku.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment