Recepty

Výborné sezónní recepty – jahodovo/třešňová bublanina

Napsáno JanaPK

Červenec je měsíc, kdy máme téměř denně k dispozici čerstvou úrodu třešní a jahod ze zahrádky. Tyto krásně červené plody jsou nejen velmi lahodné, pro náš organismus jsou příznivé také jejich účinky.

Třešně obsahují vápník, železo, jód, draslík, kyselinu listovou i velké množství vitamínu C. Jsou vhodným ovocem pro diabetiky, protože podporují léčbu cukrovky. Navíc příznivě působí na vylučování, odvodnění organismu, proti zánětům, parodontóze, díky vlivu na snižování hladiny kyseliny močové v organismu jsou vhodnou prevencí proti dně.

Jahody kromě vitamínu C obsahují i vitamín B a provitamin A, draslík, vápník, železo a fosfor, kyselinu salicylovou, citronovou a šťavelovou. Tu při konzumaci zjemňujeme mléčnými výrobky, proto je tak oblíbený jahodový koktejl. Pomáhají při léčbě chudokrevnosti, příznivě působí při cukrovce, revmatismu, ale i při ledvinových nebo močových kamenech. Posilují krevní oběh i tvorbu testosteronu.

Přestože nejlepší je konzumace čerstvých plodů, část úrody obvykle konzervujeme a tepelně upravujeme. Právě jahody a třešně jsou oblíbeným ovocem do tradiční bublaniny.

Recept na rychlou a  vláčnou bublaninu

Asi každá hospodyňka má vlastní recept na moučník, který je nestárnoucím hitem léta. Jedním z těch snadných receptů s úžasně dobrým výsledkem je tento:

Budeme potřebovat:

  • 2 hrnky polohrubé mouky,
  • 1 hrnek cukru krupice,
  • 1 hrnek smetany,
  • 3 vejce,
  • 1 prášek do pečiva,
  • jahody a třešně (je lépe třešně předem vypeckovat, ale pokud se vám nechce, nevadí),
  • tuk a mouka na vymazání a vysypání formy.

Vejce s cukrem metličkou našleháme, přidáme ostatní ingredience a těsto vylijeme do formy. Hustě poklademe ovocem, střídáme třešně s jahodami. Pečeme v předehřáté troubě asi půl hodiny na 180°. Bublanina je krásně vláčná a po smetaně lahodná.

Tímto způsobem v průběhu léta připravíme i bublaninu z dalšího dozrávajícího ovoce nebo si v lese nasbíráme  borůvky, maliny a ostružiny.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment