Vaření

Bílý cukr – Jed ze všech jedů nejsladší

Život bez cukru si pravděpodobně nikdo z nás neumí představit. Každodenní potřeby konzumentů si důkladně vyslechl za posledních 50 let potravinářský průmysl a stále na ně slyší. Cukr je všude, kam jen lidské oko dohlédne. A jaké to přináší důsledky?

cukr

Záporný dopad nadměrného užívání cukru

Špatný vliv cukru se podepisuje na každém kousíčku lidského těla. Trpí játra, srdce, slinivka, způsobuje zácpy a záněty střev, překyseluje žaludek, způsobuje poruchy vidění, kazí zuby, podporuje vypadávání vlasů, lámání nehtů a pigmentové skvrny na těle. Díky cukru se špatně vstřebávají důležité vitamíny a látky. Mimo ohromného nárůstu civilizačních chorob je to stále stoupající počet obézních lidí, včetně dětí. V USA obezitou trpí každé třetí dítě. Česká republika na tom není o nic moc lépe. Lékaři se chytají za hlavu a varovně zvedají ukazováček.

Podle nich je totiž cukr nejvíce rozšířenou legální drogou, na kterou se velmi snadno vypěstuje závislost, podobně jako na alkoholu či cigaretách. Jedinou kladnou vlastností připisovanou cukru je jeho příjemně sladká chuť a rychlá energie. Výčet těch záporných však hovoří sám za sebe.

Závislosti na cukru se dá odnaučit

Ačkoliv se vám to bude zdát těžké, je možné chuťové pohárky od syntetické sladké chuti odnaučit. Prospěje to nejen vašemu zdraví, ale i kráse. Milovníci cukru velmi často trpí na kvasinkové onemocnění. Pokud jsou tyto kvasinky vystaveny působení cukru či stravě bohaté na cukr, mohou se snadno přemnožit a vyvolávat potíže, jako jsou plísně, alergie a migrény.

Samozřejmě není možné zcela cukr vyloučit z naší stravy, ale dají se použít zdravější varianty. Mohou to být třtinový cukr, melasa, fruktóza, ječný, rýžový nebo kukuřičný slad, med, javorový, datlový sirup a další. Možná bude chvíli trvat než si zvyknete na novou chuť, ale za vyzkoušení to určitě stojí. V každém případě je rovněž vhodné omezit slazení na nezbytné minimum.

About the author

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Leave a Comment