Nezařazené

Obohaťte vysněné projekty rodinných domů o architektonické trendy roku 2018

Napsáno Jaroslav

Katalogový dům nemusí být nudný. Stačí sledovat trendy a zkusit je zakomponovat do existujícího projektu.

 

Zdroj: Pixabay.com

Zvolit si hotové projekty rodinných domů, tedy dům z katalogu, je časově i cenově výhodné. Problémem katalogových domů však může být, že některé z nich jsou si podobné jako vejce vejci. Pro lidi, kteří mají rádi originalitu, to může být problém.

Projekt rodinného domu z katalogu je však stále levnější než originální dům na míru od architekta. Toužíte-li po jedinečnosti, ale nemáte peníze na architektonický návrh, zkuste se inspirovat nejnovějšími trendy ze světa architektury. Možná, že se vám některý z těchto trendů podaří šikovným způsobem zakomponovat do vašeho hotového projektu.

Propojení soukromého a veřejného

Tento trend souvisí především se zvyšujícím se zahuštěním měst. Jednotlivé části města už nejsou přísně definované jako rezidenční nebo obchodní, ale vše se postupně propojuje, aby bylo město co nejvíce přátelské pro běžný život.

Toto propojení se odráží i do rezidenčního bydlení. Hranice mez jednotlivými místnostmi v rámci domu postupně mizí. Už nyní je běžně kuchyně propojená s obývacím pokojem. Přitom ještě v 90. letech bylo normální, že obývák byl v rámci domu uzavřeným teritoriem, které bylo vyhrazeno hlavně pro večerní posezení nebo případné návštěvy. Dnes hraje primární funkci kvalita bydlení a důraz na sociální funkci domu.

Zahrada se stává součástí domu

Nezapomínejte, že váš domov netvoří jenom interiér domu, ale i terasa a zahrada. Dříve se nekladl tak velký důraz na propojení domu s venkovním prostorem. Zahrada byla do jisté míry vnímána spíše jako užitkový prostor.

V současnosti se však zahrada stává součástí domu, proto se klade důraz na jednoduchý přístup na terasu. Pokud už tedy máte vybraný dům a nebo se zrovna probíráte projekty rodinných domů, věnujte zvýšenou pozornost tomu, zda se daný projekt bude hodit na váš pozemek, zda ho plně využívá a zda je dobře vyřešený přístup na terasu.

Ekologický dům je základ

Váš dům by měl být šetrný k životnímu prostředí. Projekty rodinných domů by už měly být navrhnuté tak, aby provoz domu spotřeboval co nejméně energie. Zkuste se tedy s projektanty pobavit o možnostech vytápění, o šířce zateplení, o kvalitě oken či izolaci střechy.

Trendem dneška jsou například zelené střechy. Nejenže dobře vypadají, ale mají i skvělé izolační vlastnosti a přispívají k zmírnění tepla v horkých letních dnech. Zajímavým prvkem v interiéru může být zase zelená stěna z mechů a lišejníků, která dobře vypadá a má blahodárné účinky na naše zdraví.

S ekologií úzce souvisí i samotná stavba a použité materiály. Proto jsou na vzestupu různé dřevostavby nebo dokonce stavby ze slámy. Díky moderním technologiím je možné tyto přírodní materiály zpracovat tak, že se kvalita stavby dá porovnat s cihlovou klasikou.

About the author

Jaroslav

Leave a Comment