Bydlení Inspirace pro bydlení

Jak na namáhané stěny? Pomohou i vinylové tapety!

Napsáno angelo

V předsíních, chodbách, skladech nebo na jiných místech může dojít k snadnému poškození stěn. Jejich povrch by tak měl být omyvatelný a odolný. Snadná údržba i stálost jsou charakteristické například pro vinylové tapety.

Hledáte vhodný povrch na zdi lemující chodby, skladové prostory či jiné užitkové místnosti? Ať už v bytech, domech, restauracích či hotelích, umělohmotný povrch vinylové tapety by pro vás mohl být ten pravý.

Vysoká odolnost

V interiérech, které jsou frekventované nebo slouží jako skladové prostory, bývá údržba povrchu zdí problematická. Pokud jsou stěny pokryté obyčejnou malbou, mohou se rychle poškrábat nebo ušpinit. Nezbývá nám tak nic jiného než poškozená místa zase přemalovat, nebo dokonce opravit omítku.

Vinylové tapety jsou na první pohled k nerozeznání od vliesových či textilních. Nabízejí nepřeberné množství atraktivních vzorů. Na obrázku můžete vidět vzor tapety z kolekce 121 od výrobce Janelli&Volpi. Zdroj: topDECO.cz

Tento problém však může být vyřešen použitím vinylových tapet. Jejich svrchní umělohmotný povrch je velmi odolný proti nárazům a vzniklé skvrny jde většinou snadno umýt. Vinyl je vhodným řešením i do restaurací a hotelů, kde se pohybuje velké množství lidí a může snadno dojít k nehodě, která by stěnu poškodila.

Vlhkost neprojde

Zatímco spodní vrstva vinylové tapety je buď z papíru, nebo vliesu, aby se s nimi dobře manipulovalo a lehce se lepily na zeď, svrchní vrstva je z umělé hmoty. Díky tomu jsou stěny nejen omyvatelné a odolné proti nárazu, ale odpuzují i vlhkost. Vinyl si tak čím dál více nachází své místo také v kuchyních a koupelnách nebo na jiných místech, kde by mohlo dojít k usazování vlhkosti. Je však třeba mít na paměti, že tato odolná tapeta je neprodyšná, a tak nepropouští vlhkost ven. Pokud tedy nalepíme tapetu na už vlhkou zeď, ta nebude vysychat a může se pod ní začít tvořit plíseň.

Vizuální stálost

Častým problémem některých místností může být i intenzivní působení slunečního nebo umělého světla. Klasická tapeta je v tomto případě nestálá, působením záření může na některých místech vyblednout. Ne tak vinyl, ten má velmi stabilní barevnost, a tak vydrží atraktivní i více než deset let. Vinylovou tapetu můžete použít například i v obývacím prostoru s velkými okny umístěnými na jih.

Vinylové tapety jsou vhodné i do místností s velkými okny, stejně jako tapety z kolekce Signature od výrobce Arte. Sluneční svit je nevyšisuje. Zdroj: topDECO.cz

Úsporné řešení

Vliesové, nebo dokonce textilní tapety jsou velmi atraktivní, ale jejich nevýhodou může být vyšší cena. Vinylové tapety jsou méně finančně náročné a v dnešní době už díky moderním technologiím vypadají stylově. Na první pohled připomínají spíše silnou textilní tapetu nežli umělou hmotu. Nabízejí také řadu 3D vzorů, jako je například imitace dlaždiček či kamenného obložení. I když s nimi někteří lidé mohou mít mentální problém kvůli tomu, že jsou z umělé hmoty, určitě stojí za to, nad nimi pouvažovat. V některých interiérech mohou mít nezastupitelnou roli.

About the author

angelo

Leave a Comment