Bydlení Byty Domy Inspirace pro bydlení Interiér Tipy & Triky

Funkční interiér a jak na něj

Napsáno JanaPK

Když se řekne funkční interiér, představíme si asi každý něco jiného. A asi těžko bychom hledali nějakou univerzální definici, která by platila univerzálně.

Přesto se dá obecně říci, že funkční interiér je ten, kde je zařízení vybráno a rozestaveno s ohledem na určení místnosti a na jeho maximálně pohodlné užívání. Je to především o pečlivém naplánování úložného prostoru tak, aby byl dobře promyšlený a přístupný všem uživatelům daného pokoje.

Jak se plánují úložné prostory

Plánování by rozhodně mělo předcházet nákupu nábytku, mnohem hůř se totiž ukládají všechny věci do už koupených skříněk a polic, než když si dopředu ujasníte, co kde bude uloženo.

Pro pohodlné užívání věcí denní potřeby jsou úložné prostory v interiéru navíc rozděleny do zón podle přístupnosti. Podle nich byste většinu věcí, které používáte každý den, případně hodně často, měli ukládat do oblasti snadného přístupu, tedy tam, kam dosáhnete aniž byste museli měnit držení těla, a do oblasti s optimálním přístupem,to jsou plochy v úrovni vašich očí.

Oblast s ergonomickým přístupem je ta, kam se můžete sehnout. Tam se hodí výsuvné police a  zásuvky, případně pojízdné kontejnery. Až u země je pak oblast pro odkládání objemných nebo těžších věcí.

Maximální využití prostoru

Naplánovat si zařízení v interiéru tak,aby byl opravdu funkční je snadné, jestliže disponujete velkými místnostmi. Pokud máte malý byt, je ale rozvržení zařízení o to důležitější, protože musíte využít každého místečka. K tomu jsou vhodné vestavěné skříně, policové systémy stavěné do výšky, nebo sklopný nábytek, hlavně stolky či postele. V místnostech s vyššími stropy je to pak vícepatrový nábytek, kde úložné prostory jsou v nižších polohách a nahoře je místo na spaní dětí i dospělých.

V současné době se dá i v obchodech najít nábytek vhodný do malých pokojů a zajistit tak jejich plnou funkčnost, rozhodně se ale vyplatí nechat si vyrobit nábytek na zakázku podle vlastních potřeb a představ.

Až budete řešit exteriér, myslete i na fasádu.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment