Bydlení Inspirace pro bydlení Interiér Tipy & Triky

Jak sladit barvy v interiéru

Napsáno JanaPK

Zvolit správné barvy do místnosti tak, aby spolu ladily a celkový dojem byl příjemný, je dost zapeklitý úkol. Barvy, které se spolu snesou na malém kousku, můžou na velké ploše působit nesourodě, naopak ty, co na malé ploše vypadají pěkně, na velké můžou být nudné.

Bílou nic nezkazíte

O bílé se naprosto neprávem tvrdí, že působí příliš sterilně. Opak je pravdou, bílý nábytek doplněný pastelovými barvami působí velmi příjemně, kombinovat lze ale i se sytými výraznými odstíny.

Dobrou zásadou je volba jedné základní barvy a dvou až tří doplňkových. Tak se dočkáte harmonického výsledku a v místnosti se budete cítit dobře. Nebojte se být kreativní a zkuste obměňovat barvy doplňků, než najdete tu správnou kombinaci.

Monochromatické kouzlení

Interiéry vystylované tón v tónu pouze v jedné barvě působí velmi elegantně. Často jsou tyto reprezentativní prostory k vidění v odstínech šedé, hnědé i fialové. Pokud vám připadá jedna barva málo, zvolte dvě, které spolu sousedí v barevném spektru (zelená + modrá, červená + oranžová a podobně). Pro zvýraznění pak můžete doplnit bílou nebo naopak černou barvou.

Inspirujte se přírodou

Není nic hezčího než podzimní barvy padajícího listí, jarní čerstvá zeleň s decentními pastelovými kvítky, nebo žhavý písek pláže s modrozelenou barvou moře, vše osvícené zářivým žlutým sluncem. To jsou kombinace, které se nikdy neokoukají a budou vypadat úžasně v každém interiéru.

Zkusit můžete i barvy z oblíbené fotografie, klidně i městského zákoutí nebo třeba kompozice z ovoce.

Pomocný barevný kruh

Používají ho profesionální malíři pokojů, bytoví designéři a můžete i vy. Vychází z barev primárních (červená, žlutá, modrá), barev sekundárních, což jsou jejich směsi(oranžová, fialová, zelená) a terciálních (žlutozelená, zelenomodrá, purpurová, tyrkysová). Vhodné kombinace barev jsou na vrcholech trojúhelníku, čtverce nebo obdélníku vepsaného do tohoto kruhu. Vhodně zvolené jsou i barvy příbuzné, tedy ty, co spolu v kruhu sousedí.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment