Propojení obývací místnosti s kuchyní není žádnou horkou novinkou. Přesto si tento styl našel mnoho příznivců. Aplikovat se dá v malých, ale i větších bytech. Toto vzdušné spojení vzniká především za účelem neizolovat kuchyni od okolního dění. U kuchyňské linky tráví většina žen mnoho času. Takto má možnost být součástí rozhovoru a mít přehled nad tím, co se doma děje. Obývací pokoj spojený s kuchyní se takto stává centrem většiny aktivit. Zatímco v kuchyni se vaří, připravuje jídlo – obývák nabízí odpočinek a relaxaci. Oba pokoje mají odlišnou funkci, přesto se navzájem doplňují.
Jak rozdělit kuchyň a obývák
Mnohdy dělí tyto dvě místnosti nějaká přepážka. Většinou jde o barový pult, který se dá vytvořit rychle a jednoduše. Takové propojení nabízí pocit většího prostoru, volnosti a lepší přístup denního světla. K barovému pultu se hodí i barové židle, které umožňují vypít si drink, sníst svačinku, odkládat nádobí nebo různé dekorace. Jestliže disponujete větším prostorem, může rozdělení tvořit i ostrůvek, za nímž následuje už obývací část. Jako další rozdělovací prvek poslouží klidně i větší sedací souprava, jídelní stůl a mnoho dalších prvků.
Výhody a nevýhody
Výhodou je, jak již bylo zmíněno možnost nezůstat na okraji, ale účastnit se dění v rodině. Vzdušnost, moderní pojetí, více světla. A co lze považovat za nevýhodu? V případě spojení kuchyňské a obývací části budete muset investovat do skutečně výkonné digestoře, která zabrání, aby se pachy z kuchyně při vaření šířily do celého bytu. Nejedná se však pouze o zápach, ale i možné poškození čalounění a jiného nábytku. Digestoř volíme podle rozlohy otevřeného prostoru. Pamatovat musíte i na to, že pokud přijdou hosté, nemůžete zavřít dveře kuchyně, kde jste nestihla uklidit a usadit je do načiněného obýváku. Ať už jde o kuchyň i obývák momentálně táhnou za jeden provaz, takže takovou kuchyňku budete muset neustále udržovat v čistotě.