Bydlení Byty Inspirace pro bydlení Interiér Tipy & Triky Zdi & tapety

O tapety je opět zájem. V interiéru dokáží hotové divy

Napsáno angelo

Jak snadno a poměrně rychle změnit interiér k nepoznání? Ruku v ruce se současnými trendy můžete začít tapetovat. Nebojte se, nejde o přežitek z dob dávno minulých. Opět zažívají boom a v moderních domácnostech se objevují stále častěji. Co byste o nich měli vědět, než se pustíte do práce?

Stejně jako záclony a mnohé další prvky, byly i tapety na nějaký čas „out“. Z interiérů se však nevypařily na věky. Jejich současná podoba je často dechberoucí a bydlení díky nim může jedině získat. Stačí vsadit na správný vzor a materiál; k mání jsou v neuvěřitelně širokém spektru variant a nechybí ani efektní 3D provedení.

Proč se tapety opět derou na výsluní?

Oproti pouhé výmalbě jsou tapety mnohem kreativnějším a nápaditějším řešení. Jejich osobitost a hravost je předurčují k tomu, aby se staly dominantou v každé místnosti. Zároveň oceníte i praktické vlastnosti: v zimě pomáhají držet teplo uvnitř, snižují úroveň hluku pronikajícího zvenčí, a navíc zdivo chrání proti plísním. Jen si dejte pozor, aby ladily se závěsy, nábytkem a kobercem.

A ještě něco. Pokud se vám nechce opravovat praskliny ve zdivu běžným způsobem, případně jste to ji udělali, ale objevují se další, vezměte si na pomoc právě tapety. Zakryjí jakékoliv nedostatky a vykouzlí vám úsměv na tváři.

Jaký druh tapety zvolit?

Rozdíl mezi tapetami nespočívá jen v designu. Rozdíl najdete i v materiálech, které mají rozdílné vlastnosti. Zdaleka nejlevnější a zároveň nejméně odolné jsou tapety papírové. Jsou náchylné na oděr a nelze je efektivně čistit vlhkým hadříkem jako voděodolné vliesové či vinylové tapety. A rozhodně se nehodí do vlhkých prostorů.

Zmíněný vlies je netkaná textilie, která se vyznačuje pevnou strukturou, voděodolností a omyvatelností. Pokud před nalepením nezapomenete napenetrovat zeď, pak vliesovou tapetu bez větších obtíží sundáte. Její další velkou výhodou je tzv. „suchý způsob lepení“. Lepidlo se nanáší na zeď a nikoliv na tapetu, proto je lepení jednodušší než v případě papírových a vinylových tapet.

Co se odolnosti týče, nejlépe jsou na tom tapety vinylové, které se z hlediska ceny pohybují ve středu. Nejdražší jsou exkluzivní textilní tapety, jejichž povrch může být opatřen vinylovou vrstvou. Kromě tvarové stálosti nabízí velmi zajímavé izolační vlastnosti.

About the author

angelo

Leave a Comment