Bydlení Komerční články Tipy & Triky

Jak zařídit obývací pokoj v provensálském stylu?

Provence to je vůně levandule, mírné, teplé klima, kamenné domečky a krásné výhledy. Právě takový je provensálský styl, plný lehkosti a útulnosti. Uspořádání obývacího pokoje ve stylu Provence není obtížné, navíc je velmi často dílem intuice. Každý se rád obklopuje tím, co je hezké, lehké, pozitivní a kouzelné. A jak se v takovém uspořádání neztratit? Jak uspořádat interiér ve stylu Provence tak, aby byl módní a vkusný?

Obývací pokoj ve stylu Provence – jaké barvy?

Provensálský styl to je především lehkost, jemnost, nádech romantismu, ale i přirozenost spojovaná s krajinou polí a luk. Proto jsou nejoblíbenějšími barvami provensálského stylu všechny odstíny bílé a béžové. Vítány jsou také pastelové barvy – mátová a pistáciově zelená, špinavě růžová a modrá. Barvy mají být uklidňující a svěží, možné jsou také silnější akcenty, jako například levandulově fialová. Tyto však v provensálském interiéru nedominují.

Jaké doplňky do obývacího pokoje v provensálském stylu?

Velkou roli u provensálského stylu hrají doplňky, které však nejsou vybírány náhodně. Styl je poměrně dekorativní a bohatý na detaily – je v něm hodně štukové výzdoby a květinových motivů. Velmi vítány jsou vázy a svícny v lehce staromódním stylu, kombinující eleganci a jakousi idylu. Značný význam má také výzdoba stěn. V provensálském stylu se skvěle osvědčí fotoobraz na plátně, zobrazující zátiší nebo krajiny, samozřejmě z Provence. Stojí také za to umístit do interiéru rostliny, a to jak živé, tak i sušené, stejně jako dřevěné dekorace.

V provensálském stylu jsou také důležité textilie. Povlaky na polštáře, běhouny a závěsy jsou něčím, co je pro obývací pokoj ve stylu Provence nezbytné, ale i tyto by také měly být lehké, vzdušné a v pastelových barvách.

Nábytek do obývacího pokoje v provensálském stylu

Při výběru nábytku ve stylu Provence byste měli věnovat zvláštní pozornost tomu, který je vyroben z přírodního dřeva, jemuž lze dodat správnou barvu, např. díky mořidlu, přes které uvidíme přirozenou strukturu suroviny, což je u provensálského stylu velmi vítané. Klasický nábytek z desek je také dobrý nápad, ale měl by být matný, s přírodními vzory. Určitě zapomeňte na vysoký lesk! Pokud jde o barvu nábytku do obývacího pokoje ve stylu Provence, rozhodně vládne bílá, případně se mohou objevit drobné akcenty šedé, tyrkysové nebo levandule. Tak vzniká dokonalý prostor pro romantiky!

About the author

angelo

Leave a Comment