Bydlení Byty Chaty Domy Komerční články Tipy & Triky

Ušetřit na energiích nemusí nutně znamenat mít pořád zhasnuto

Cena elektrické energie v posledních několika měsících povážlivě narostla, o plynu ani nemluvě. Proto se kdekdo snaží šetřit, jak se jen dá. Některé nápady jsou vcelku dobré, jiné naprosto zbytečné.

Snaží se každý

Svou trochou do mlýnku se snaží přispět i společnost E.ON, která každoročně vyhlašuje soutěž E.ON Energy Globe o nejlepší nápad, jak dosáhnout ekologické úspory energií. Jedná se o záležitost celosvětového formátu, takže se přihlásit mohou i Češi. Vítěz si pak odnese krásných 300 000,- Kč.

Efektivní triky

Není však potřeba čekat na nové vynálezy a nápady. Každý může ušetřit svým přičiněním již dnes, stačí se jen trochu uskromnit, respektive si zafixovat určité vzorce chování.

Asi tím nejlepším způsobem, díky němuž lze docílit výrazných energetických úspor, je výměna žravých žárovek za mnohem šetrnější varianty. Takových je dnes na trhu celá řada, nicméně jako nejlepší se jeví LED světla. Jsou docela levná a zároveň vysoce efektivní. Ideální kombinace vlastností.

Hodně lze uspořit i zhasínáním světel. Zdá se to jako maličkost, ale tímto způsobem je možné snížit náklady i o několik stokorun ročně.

Podobné úspory člověk dosáhne, když začne všechny elektrospotřebiče po použití vytahovat ze zásuvky. Takřka všichni elektro žrouti totiž disponují režimem stand-by, během něhož však nadále elektřinu odebírají. Pomůže pouze jejich vypojení ze sítě.

I během vaření je možné nějakou tu korunu ušetřit, a sice používáním vhodného nádobí ve formě tlakových hrnců. Moderní verze mají celou řadu pojistek, tudíž u nich žádná exploze rozhodně nehrozí.

Navíc se obvykle dají používat i na indukčních vařičích, což je také velké plus. S používáním tlakových hrnců lze dosáhnout opravdu citelné energetické úspory, takže by o jejich koupi měl uvažovat skutečně každý, zvláště v současné době.

About the author

angelo

Leave a Comment