Tipy & Triky

Jak nahlédnout do katastru nemovitostí?

Napsáno angelo

Veřejně přístupný katastr nemovitostí vám může být užitečný třeba tehdy, když se chystáte koupit nějaký pozemek. Využívají ho také realitní kanceláře. Můžete do něj ovšem nahlédnout i v případě, kdy vás prostě zajímá něco o konkrétní nemovitosti či pozemku.

Katastr nemovitostí je veřejný soubor údajů o nemovitostech v ČR, do kterého lze nahlédnout snadno online. Zjistíte z něj:

  • vlastníka nemovitosti (jméno, příjmení, trvalé bydliště),
  • specifikace nemovitosti, čísla popisného, výměry, parcelního čísla,
  • omezení vlastnických práv (např. věcná břemena a zástavní práva).

Jestliže tedy kupujete nemovitost nebo pozemek, je vhodné do katastru nahlédnout, abyste si ověřili, že nakupujete od oprávněného vlastníka.

Jak se podívat do katastru nemovitostí?

Nahlížení do katastru je jednoduché. Otevřete si web a můžete si dohledat parcelu podle parcelního čísla, nebo najít konkrétní pozemek na mapě, pokud číslo neznáte. Abyste zobrazili veškeré údaje (vlastníky a účastníky řízení), musíte přepsat CAPTCHA kód. Český úřad zeměměřičský a katastrální (ČÚZK) tímto způsobem chrání web před přetížením. Bez přepisování CAPTCHA kódu na něj chodila spousta dotazů od nelegálních botů a vytěžovala ho.

Na GeoPas.cz zjistíte více informací

Chtěli byste o parcele vědět více? Dozvědět se, zda je v blízkosti vodní zdroj, jaká je kvalita ovzduší, nebo jestli se nedaleko nachází občanská vybavenost? Tohle umí web GeoPas.cz. Zobrazí vám parcely z katastru nemovitostí, ale spáruje je s řadou dalších užitečných informací získaných z veřejných zdrojů dat – z ministerstev, agentur či organizací. Na webu se dozvíte i mnoho zajímavostí, třeba jako že největší průměrnou výnosnost dle BPEJ má katastrální území Kozojídky u Vinar. Nejmenší zastavěnou plochu vzhledem k celkové rozloze má Ondřejov u České Krumlova.

About the author

angelo

Leave a Comment