Tipy & Triky Vaření

Jak ověřit čerstvost vajec

Napsáno JanaPK

Když si kupujete vejce v marketech, můžete se ještě tak nějak spolehnout na datum na obalu. Jestliže ale koupíte vejce v krámku na sídlišti nebo od soukromníka, nemáte se u stanovení stáří dohromady čeho chytit. A jak zjistit čerstvost vajec, které jsme vybalili do ledničky?

Pomůžou ověřené způsoby našich babiček

Zatím nikdo nevynalezl nějaký měřič čerstvosti, takže se musíme uchýlit k moudrým radám našich předků. Způsobů, jak poznat čerstvé vejce, znali několik.

Odhalit stáří vejce pomůže voda

Čerstvé vejce je těžší, až na malou vzduchovou bublinku je ho plné vejce. Přes porézní skořápku se ale dovnitř dostává lehčí vzduch a ven unikají páry, vejce se vysušuje. Z toho lze už snadno odvodit, že čerstvé vejce leží ve vodě u dna.

Čím je starší, tím víc se snaží ode dna „odlepit“, takže ve vodě postává. Takové vejce pořád ještě můžeme použít například do těsta.

Pokud by vyplavalo na hladinu, ani ho nerozklepávejte a ihned vyhoďte. Nebudete přece riskovat, že vám smrad z něj zamoří kuchyni.

Vejce můžeme prosvítit

Tato známá metoda odhalí čerstvost podle stavu žloutku a bílku, jak ho vidíme, když se na vejce podíváme proti světlu. Pokud jsou oba čisté, průsvitné a jasně ohraničené, je vejce čerstvé. Jestliže se kalí, objevují se v něm cizí příměsi, bílek se zdá řidší a žloutek zploštělý, je vejce poněkud staršího data.

Vejce si poslechněte

Pokud máte trochu praxe a vycvičené ucho, poznáte čerstvost zatřepáním u ucha. Jestliže slyšíte, že se přelévá a ve skořápce hrká, je už vejce starší. Čerstvé by nemělo být slyšet vůbec.

Pro jistotu ho rozklepněte

Pokud chcete mít naprostou jistotu, jak staré vejce je, opatrně ho rozklepněte na rovnou podložku. Čerstvé vejce má pěkně vyboulený žloutek a hustý bílek se drží těsně kolem něj.

Starší vejce je řidší a to i žloutek. Hůř se odděluje od bílku, protože praská.

Nejhorší varianta je, že rozklepnuté vejce už je kalné a smrdí.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment