Hypotéky

Hypotéka na míru, aneb neplatíte zbytečně moc?

Napsáno Nikol Blahova

Pořídit si bydlení za finance z vlastní kapsy může v dnešní době opravdu jen málokdo. Není se proto čemu divit, že je hypotéka tolik žádaný produkt, který má v dnešní době každý druhý, ale jen málokdo ví, že její splátky mohou po určitém čase výrazně klesnout. Jenže pozor – není to jen tak! Aby se vám splátky za hypotéku snížila, musíte se o to sami postarat. Rozhodně nečekejte, že vám to banka navrhne sama – takhle to totiž bohužel nefunguje. 

  • Nečekejte, jednejte!

    Hypotéka se zpravidla sjednává s fixní dobou na pět let. Po tento čas máte přesně stanovenou výši úroku, který je na tuhle dobu pevně fixován a je tedy neměnný. Je pravdou, že po uplynutí téhle fixní doby by se vám banka měla sama ozvat s nabídkou, ale ne vždy tomu tak je, a když už, tak je zpravidla pozdě na to, abyste si mohli „dupnout“ pro sjednání nových podmínek. Naše rada: buďte aktivní, hlídejte si dobu uplynutí a tři měsíce před konečným datem začnete jednat!

  • Zkuste štěstí jinde!

    Možná vám vaše stávající banka nenabídla nic, co by vás zaujalo natolik, abyste u ní hypotéku prodloužili. V takovém případě není nic jednoduššího, než se porozhlédnout jinde – poptat se v jiných bankách – a zjistit si, co by vám kde mohli nabídnout. Jakmile skončí fixní období, můžete si hypotéku doplatit vy, ale stejně tak to za vás může udělat nová banka, která s vámi zároveň sjedná úplně nové – a jistě i výhodnější – podmínky.

  • Hypotéka a její stinné stránky, aneb na co si dát pozor!

    Ještě než se s nadšením a vyhlídkou nových – daleko lepších a výhodnějších – podmínek vrhnete do náruče nové banky, dobře si úvěrové podmínky projděte. Ačkoli se nabídka může zdát v první chvíli lákavá, mohli byste za ukvapen rozhodnutí šeredně zaplatit. Banky často po klientech žádají, aby si znovu nechali provést odhad nemovitosti, což rozhodně není zadarmo a může vás to stát i desetitisíce. Pozor i na povinnost zaplatit znovu poplatek za vyřízení úvěru.

About the author

Nikol Blahova

Veškerý volný čas trávím s prsty na klávesnici. Psaní článků se stalo mým největším koníčkem, který mě baví, naplňuje a dává do života něco nového. Neustále si rozšiřuji obzory a učím se novým věcem, které se mi hodí v reálném životě. Do svých článků se snažím dávat maximum a kousek sama sebe.

Leave a Comment