Finance Hypotéky

Jak vybrat nejvýhodnější hypotéku

Napsáno Nikol Blahova

Vlastní bydlení je příjemná vidina, která láká snad každého. Postavit se na vlastní nohy, konečně vylétnout z rodinného hnízda a opustit dětský pokojíček – na to se jistě těšíte všichni. Stojíte právě před koupí bytu či domu? Pokud nepatříte mezi šťastlivce, kterým bylo shůry dáno a vaše finanční konto doslova nepřetéká, určitě zvažujete hypotéku. Kdo se v této oblasti neorientuje a spíše jen tápe jako ryba na suchu, může vhodnou hypotéku hledat strašně dlouho. Pokud je i vaším cílem najít tu nejvýhodnější hypotéku, přečtěte si dnešní článek. Poradíme vám, jak se při výběru orientovat, čím se řídit a jak postupovat, abyste nešlápli vedle.

Rozhodnout se pro hypotéku není nic špatného!

Na hypotéce není nic špatného, ba naopak pro mnohé z vás je to jediné možné řešení, jak si pořídit vlastní bydlení. Když už se ale pro hypotéku rozhodnete, je na místě, abyste si vybrali opravdu jen tu nejlepší, která vám bude maximálně vyhovovat. Své rozhodnutí neuspěchejte a vybírejte s rozmyslem.

Hypotéka a její druhy

Většina lidí zastává názor, že hypotéka je jen jedna, ale není tomu tak. Pokud jste až doposud mysleli totéž, měli byste vědět, že jich je celá řada a navzájem se liší určitými kritérii. Od americké hypotéky, kdy si můžete půjčit prakticky na cokoli, přes hypotéku bez doložení příjmu, kdy nejste nuceni dokládat, kolik si vyděláte, až po hypotéku do 85 či 100% hodnoty zastavené nemovitosti.

Doba splatnosti

Doba splatnosti se pojí s částkou, kterou budete měsíčně splácet – prakticky se od ní odvíjí. V tomto případě je třeba ujasnit si priority. Chcete-li hypotéku splatit co nejdříve s tím, že měsíční splátka může být vysoká, zvolíte si co možná nejkratší dobu splatnosti. Jiné je to v opačné situaci, kdy víte, že měsíčně zvládnete platit méně, a tehdy si dobu splatnosti nastavíte na co možná nejdelší dobu. Záleží to jen na vás a na vašich možnostech hypotéku splácet. 

Tip na konec

Hledáte-li ideální hypotéku, odvíjejte se především od vašich potřeb. Dopředu pečlivě zvažte nejen své priority ale i příjmy a plány. Zvolíte-li správně, můžete měsíčně ušetřit několik tisíc korun, které následně můžete využít mnohem zajímavějším způsobem. Nejvýhodnější hypotéka je ta, která vyhovuje vám – ne vy jí.

About the author

Nikol Blahova

Veškerý volný čas trávím s prsty na klávesnici. Psaní článků se stalo mým největším koníčkem, který mě baví, naplňuje a dává do života něco nového. Neustále si rozšiřuji obzory a učím se novým věcem, které se mi hodí v reálném životě. Do svých článků se snažím dávat maximum a kousek sama sebe.

Leave a Comment