Komerční články

Dotace na tepelná čerpadla: Kotlíková, nebo Nová zelená úsporám?

Napsáno angelo

Vlastníte rodinný dům a uvažujete o změně neekologického vytápění za tepelné čerpadlo? Právě teď je ten pravý čas – stát vám na něj může přispět až 127 500 Kč.

Jakou dotaci? Rozhoduje dosavadní typ vytápění

Základní podmínkou přiznání dotace je změna stávajícího druhu vytápění. Pro majitele rodinných domů, kteří doposud topili elektrokotlem, je připravena Nová zelená úsporám. Pro vlastníky rodinných domů, kteří zatím používají kotel na tuhá paliva, pak tzv. Kotlíková dotace.

1. Nová zelená úsporám: pro domy s elektrokotlem

Od 22. října 2015 můžete požádat až o 100 000Kč dotaci na výměnu elektrokotle za tepelné čerpadlo. O výši dotace rozhoduje zvolený typ čerpadla i to, zda současně realizujete také zateplení. Důležité je dodržet podmínku minimálního topného faktoru nového čerpadla v hodnotě 4,3. V praxi to znamená, že za topnou sezónu nově spotřebujete 4,3× méně energie, než při topení elektřinou.

Kdo může požádat

Fyzická či právnická osoba, která je vlastníkem či spoluvlastníkem rodinného domu postaveného před 1. 7. 2007. Pokud nový dům teprve stavíte, i tak můžete dosáhnout v rámci Nové zelené úsporám na podporu – například na rekuperaci tepla.

2. Topíte zatím kotle na tuhá paliva? Využijte Kotlíkovou dotaci

Stát finančně podpoří výměnu až 85 000 kotlů na tuhá paliva. Při pořízení tepelného čerpadla můžete dostat zpět až 85 % z maximálních uznatelných nákladů stanovených na 150 000 Kč. Maximální dotace 127 500 Kč se vztahuje na tepelná čerpadla voda-voda, země-voda i vzduch-voda. I v tomto případě vychází výhodněji varianta se současným zateplením.

Kdo může požádat

Majitel nebo spoluvlastník nemovitosti, v tomto případě pouze fyzické osoby. Příjem žádostí řídí jednotlivé kraje. Podle jejich informací se zatím má šanci dostat na všechny, kdo mají o dotaci zájem a splní příslušné podmínky.

Nevíte, jak na to? Profesionálové vám vyřídí dotaci na klíč

Chcete se vyhnout starostem s přípravou potřebných dokumentů, projektu a energetického auditu? Nechte je na profesionálech. Například společnost Czechklima pro vás zajistí jak instalaci tepelného čerpadla, tak i celou dotaci.

About the author

angelo

Leave a Comment