Finance Půjčky

Bankovní vs. Nebankovní půjčky

Pravděpodobně každý se již setkal s určitým druhem půjčky či úvěru. Ať už v menším či větším rozsahu. Mezi bankovními a nebankovními finančními produkty však existuje značný rozdíl.

pen_zelarge-490x300

Nelze jednoznačně říci, že by zrovna bankovní produkty byly lepší či méně rizikové. Ono vždy záleží na tom, jak člověk ke svému závazku přistupuje. A samozřejmě na tom, od jaké společnosti si člověk půjčil. Obezřetnost je vždy na místě!

Rozdíl mezi bankovní a nebankovní půjčkou

Nebankovní půjčky neposkytují bankovní ústavy, ale soukromé společnosti, které status banky nemají. Pro své podnikání ve finanční oblasti nepotřebují povolení od České národní banky. Rozdíl mezi nebankovní a bankovní půjčkou teoreticky neexistuje, vždy jde o určitý druh závazku. Jediný, kdo zaznamená rozdíl, je žadatel o půjčku. Bankovní ústavy mají v souvislosti s půjčkami většinou stanoveny velké množství předpisů a byrokratických bariér.

Nebankovní společnosti v tomto ohledu tak přísné nejsou a umožňují získat půjčku i těm klientům, kteří v bance nemají šanci. Nenahlíží do registru dlužníků a většinou k vyřízení nepotřebujete ani doložení příjmu. Existují však některé instituce, které využívají situace klientů a půjčují pak na velmi vysoký úrok.

Výhody a nevýhody bankovní půjčky

K nevýhodám půjčky v bance nepatří jen zkoumání platební morálky klienta, ale i dlouhá doba vyřízení. Naopak k výhodám patří velmi často nižší úrok. Běžné účelové půjčky lze sjednat i s úrokem kolem 10%. U těch bezúčelných bývá úrok citelně vyšší, ale nemusíte dokládat, na co jste si finance vypůjčili. Bankovní instituce jsou obezřetnější, komu a kolik půjčují. Díky tomu, že si klienta prověřují, je schvalování půjčky zdlouhavé. Pokud klient na půjčku spěchá, není banka tím pravým místem. Vydržíte-li a prokážete dobrou platební morálku, banka bude příště shovívavější.

Výhody a nevýhody nebankovní půjčky

Nebankovní půjčky jsou rychlé a nikdo nepátrá v registrech. Záleží samozřejmě na dané společnosti, protože některé mají rovněž nastavena svá kritéria. Ale v zásadě platí, že nebankovní instituce jsou mnohem průchodnější. Často se kontroluje pouze to, zda máte nějakou další půjčku u téže či jiné společnosti. Mnohdy však nepotřebujete skutečně téměř nic. Výhodou je zde i mnohem větší jednoduchost smluv a méně papírování. Ovšem je důležité si předem pořádně proklepnout danou společnost, aby vás půjčených pár tisíc ve finále nestálo celoživotní splácení. Pravdou je, že o nebankovní produkty se většinou zajímají lidé, kteří v bance neuspěli. Pokud nespěcháte a máte určitou šanci, že v bance projdete – zvolte raději tuto možnost.

About the author

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Leave a Comment