Finance Jak ušetřit

Hotovost nebo bankovní karta?

Mnoho lidí si myslí, že mít u sebe kartu do bankomatu, je lepší než mít u sebe hotovost. Pravdou je, že karta se skryje lépe než peněženka. Ale hradit platby bankovní kartou v zahraničí vyjde docela draho. Avšak bankovní instituce vás budou přesvědčovat, že placení kartou je lepší a rozhodně se to vyplatí.pen_zelarge-490x300

Výhody a nevýhody bankovních karet

Bankovní karta sebou nese určitě své výhody, obzvlášť když máte rovnou přidružené i pojištění. Skutečnost je však taková, že srovnání největších bank přineslo jasný výsledek. Euro, dolar, libra i švýcarský frank lépe vychází přímo ve směnárně. Než platit kartou v těchto měnách. Hotovost se vám zkrátka vyplatí více.

Občana České republiky vyjde letošní dovolená v zahraničí podstatně nákladněji, než tomu bylo v minulých letech. Mimo nákladnějšího ubytování a potravin končí pravidlo, že se vyplatilo tankovat benzín v Rakousku. Jinak bezesporu platí, že jako případnou rezervu je lépe mít u sebe i kartu. Zůstat úplně bez prostředků a finanční rezervy by nebylo dobré. Na stranu druhou – pokud se vydáte na zahraniční výlet pouze s kartou, riskujete, že zůstanete bez finančních prostředků. Přesto, že budete mít na svém účtu peníze.

Zjistěte si, zda akceptují právě vaší kartu

Platební karty Visa či Mastercard nepřijímají všude. Dokonce v  největších supermarketech v Německu můžete narazit na potíže. V případě, že si předem nevyberete hotovost z bankomatu, nákup si nemusíte ani odnést. Zatímco je možné platit tuzemskými platebními kartami na opačném konci světa, v mnohých německých obchodech vám je nepřijmou. Akceptují jiný druh karet, které české banky nevydávají. Je tudíž nanejvýš vhodné se před každým nákupem ujistit, zda akceptují právě vaší platební kartu. Lehce by se mohlo stát, že zůstanete bez večeře. Nebo budete muset hledat nejbližší bankomat a přijmout fakt, že vám strhnou poplatek za výběr.

Pozor na skryté poplatky

Nemusíte přitom jezdit daleko. Například v Polsku vám vezmou kartu všude. Musíte si však dát pozor na přirážku za platbu v korunách. Poslední dobou se namnožily bankomaty a terminály u pokladen, které se tváří přátelsky. Naúčtovanou či vybranou částku uvidíte v tuzemské měně. Nabídnutý konverzní kurz není dokonce vůbec drastický, ale k němu ve finále připočítejte 3 a více % přirážku.

 

About the author

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Leave a Comment