Bydlení Exteriér Zahrada

Jak se starat o trávník na podzim

Napsáno JanaPK

S příchodem chladnějších dnů práce na zahradě nekončí. Je třeba postarat se o trávník, podzim je pro péči o něj druhé důležité období, aby byl správně připravený na zimu a bez problémů ji přežily.

Trávník potřebuje vzduch

V době, kdy už začne padat listí, je jedním z důležitých úkolů pravidelně ho vyhrabávat, nemělo by na trávníku zůstávat dlouho. Také stále sekáme, výšku udržujeme kolem 4 cm. Poslední posekání by mělo být někdy v listopadu, samozřejmě dokud nenapadne sníh. V té době by měl být trávník vyčištěný i od zplstnatělých zbytků posekané trávy, aby se k němu dostal vzduch a voda. Na to použijte vertikulační hrábě nebo motorový vertikulátor, tím se vrchní vrstva prořeže a provzdušní a zbavíte se současně i mechu, pokud se v trávě objeví.

Voda a výživa

Nemusíme se bát, že by trávník vysychal, na podzim obvykle už nějaké srážky spadnou a o vláhu se trávníku postarají. Na podzim je ale nutné přihnojit a spolu s hnojivem je nutná dostatečná zálivka.

Před zimou použijeme hnojivo s vyšším obsahem draslíku, ten zvýší odolnost trávníku proti mrazu i nemocem, lépe zvládne sucho a na jaře vyroste o poznání silnější.

Pokud nechcete použít chemické hnojivo, zkuste trávník posypat slabou vrstvou kompostu. Kompost ale musí být kvalitní a vyzrálý.

Po přihnojení následuje bohatá zálivka, aby se hnojivo lépe dostalo až ke kořenům a nezůstávalo na stéblech. Předejde také případnému vypálení míst, kdyby se hnojivo neaplikovalo rovnoměrně. Zaléváme i v případě hnojení kompostem, živiny se ke kořenům dostanou rychleji a tráva se stihne na zimu připravit.

Čas na nový trávník

Potřebujete zasít nový trávník? Ideální dobou pro výsev je září a teplá část října. Plochu zbavíme plevele, připravíme půdu, přihnojíme a zasejeme. Je dobré semínka zapravit lehkým válcem do země a vydatně zalít. Do zimy má nový výsev čas zakořenit a zesílit.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

1 komentář

  • Dobrý den. Můžete prosím napsat, jak se má trávník správně připravit, když chci zasít nový? Je na to nějaký stroj, nebo to zvládnu svépomocí? Případně pokud máte nějaké zkušenosti s jednotlivými druhy semen?

Leave a Comment