Bydlení Inspirace pro bydlení Interiér Obývací pokoje

Jak zařídit obývací pokoj v malém bytě

Napsáno JanaPK

Obývací pokoj je tím nejexponovanějším místem v bytě. My sami v něm trávíme podstatnou část našeho času, navíc se zde setkáváme s rodinou a přáteli. Každý host je uveden do našeho obýváku.

Díky těmto skutečnostem je nutné vytvořit si v bytě takové místo, i kdybychom měli jen opravdu miniaturní byteček. Pokud má váš byt kromě kuchyně ještě alespoň dva pokoje, jeden z nich určitě zařídíme jako obývák. I jednopkojový byt zařizujeme jako obývací ložnici, jestliže je místnost dostatečně prostorná, můžeme jednotlivé zóny oddělit příčkou nebo aspoň zástěnou.

Dva v jednom aneb obývák v jednopokojovém bytě

Chce to trochu nápaditosti, aby byl útulný obývák zároveň pohodlnou ložnicí, ale je to hodně časté řešení, zvlášť u mladých párů, které teprve začínají spolu bydlet nebo u lidí žijících single.

Obývací ložnice může vzniknout několika způsoby, buď na spaní používáte rozkládací sedací soupravu, takže každý večer poněkud přestavujete nábytek v pokoji, nebo máte dostatečně vysokou místnost a zvolíte patrovou postel, pod níž si vytvoříte mini obýváček.

Jestliže zvolíte první variantu, je dobré mít nábytek lehký a variabilní, který se snadno přesouvá či přenáší. V prostorném pokoji můžete oddělit místo pro spaní opticky závěsem, vhodné řešení je otevřená policová stěna.

Zařízení malého pokoje

V malém bytě malý obývací pokoj. Není ovšem nemožné zařídit ho prakticky a přitom ho nezahltit nábytkem. Pro zařizování malých místností existují určitá pravidla, jež se vyplatí dodržet. Díky nim je i malý pokoj útulný, vzdušný a dostatečně prostorný.

Zkuste některé z našich tipů:

Úzký světlý nábytek

Do malého bytu si pořizujte nábytek s menší hloubkou, nepotřebujete police hluboké 40 cm, bohatě stačí půlka. Tmavý nábytek se do malých prostor nehodí, volte světlý, nejlépe s lesklou povrchovou úpravou. Zrcadla a lesklé plochy opticky zvětšují prostor.

Posuvné dveře

Dvířka od nábytku by měla být posuvná, aby nezabírala drahocenné místo před sebou na otvírání. Posuvné dveře použijte ve vstupu do místnosti.

Hra světel a barev

Do malých bytů se hodí světlé barvy, a to na stěny, na nábytek i na bytový textil. Také několik lokálních svítidel a tím i vhodné nasvícení místnosti, pomůže k jejímu optickému zvětšení.

Zavěšený nábytek

Police, ale i skříňky zavěšené na stěny, budí dojem vzdušnosti a prostoru, proto pověste na zeď vše, co se tam zavěsit dá, včetně televizoru.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment