Komerční články

S péčí o trávník na zahradě vám nejlépe pomůže rotační sekačka

Napsáno angelo

Dokonalého trávníku dosáhnete pravidelnou údržbou. Základem potřebné péče je sečení, které zajistí nejen zdravý vzhled trávy, ale také její hustotu. Jako ideální pomocník pro ulehčení této poměrně namáhavé činnosti se nabízí rotační sekačka.

Ta patří mezi nejpoužívanější zahradní stroje. Snadno se ovládá a s odpovídajícím záběrem zvládne obstarat i velké plochy. Hodí se na úpravu málo členitých a rovinatějších trávníků na běžných a okrasných zahradách. Trávu poseká do roviny a nastavené výšky pomocí speciálně tvarované nože, který je upevněn na hřídeli motoru.

OBR10

Výkonné rotační sekačky si poradí i se zarostlým trávníkem. Bosch Rotak 37 Ergoflex

Benzínové, elektrické nebo akumulátorové. Jaký pohon je ideální?

Na trhu je dostupná celá řada modelů, které se liší výkonem, délkou nože, kvalitou zpracování a dalšími parametry. Při výběru ale budete nejspíše jako první řešit otázku vhodného pohonu. Odpověď hledejte v rozloze pozemku, o který se budete starat. Menší trávníky do 500 m2 zvládnete bez problémů udržovat s elektrickým typem. Na větší plochy pořiďte benzínový stroj, kde nebudete omezeni přívodem elektrické energie. Aku sekačka kombinuje mobilitu benzínové a nízkou hlučnost elektrické sekačky. Musíte však počítat s vybíjením a nabíjením baterie, což může práci komplikovat.

Širší záběr znamená rychlejší práci. Většinou.

Žací nůž je společně s motorem nejdůležitější částí sekačky. V nabídkách obchodů se setkáte s průměrem záběru od 32 cm (pro plochy do 200 m2) do 48 cm (pro plochy nad 1 000 m2). Opět je vhodné pamatovat na rozlohu trávníku. I když širší záběr zaručuje rychlejší práci, na malé zahrádce se spoustou záhonků a úzkých míst bude spíše na obtíž. A naopak – posekat velkou plochu s malou sekačkou zabere hodně času, jakkoliv menší záběr slibuje lepší kopírování terénu a celkovou manévrovatelnost.

OBR11

O aku rotační sekačky je díky jejich nezávislosti a vysokokapacitním akumulátorům stále větší zájem. Jen musíte počítat s vyšší investicí. Bosch Rotak 43 Li Ergoflex

Výbava pro usnadnění práce

Jestliže vyžadujete co nejvyšší komfort při sečení, zaměřte se na výbavu stroje. Některé modely mají pojezd neboli pohon kol, abyste nemuseli sekačku tlačit vlastní silou. Pojezd bývá jedno- i vícerychlostní pro maximální přizpůsobení sečení vašim požadavkům. Rotační zahradní sekačka bývá vybavena i košem, do kterého sbírá posečenou trávu. Odpadá tak nutnost shrabávat zbytky trávy ručně. Zajímavou funkci představuje mulčování, kdy je tráva rozsekaná na jemné kousky a ty padají zpět na trávník, čímž vytváří další živiny pro půdu.

OBR12

Moderní konstrukce rotačních sekaček umožňují kvalitně sekat trávník i těsně vedle zdí nebo plotů. Elektrická rotační sekačka Black and Decker EMAX42I.

Osvědčená značka je zárukou kvality

Při koupi rotační sekačky vsaďte na kvalitu prověřených značek, které kromě špičkových výrobků disponují sítí odborných servisů. Perfektní volbu představuje například rotační sekačka na trávu Bosch, Black & Decker nebo Gardena. Bezejmenné sekačky v supermarketech a nespecializovaných obchodech sice lákají nízkou cenou, ale to je obvykle jejich jediná výhoda. Ta je však vyvážena nekvalitními materiály a zpracováním, slabým výkonem a nedostatečnou spolehlivostí.

About the author

angelo

Leave a Comment