Bydlení

Rozhodujete se kde bydlet? Pro a proti bydlení ve městě a na venkově

Napsáno JanaPK

Patříte k těm, kdo by se z města v žádném případě neodstěhovali? Nebo si neumíte představit život jinde, než ve vaší vesničce? Jestli máte jasno, kde chcete žít celý svůj život, jste ve velké výhodě. Protože jsou i takoví lidé, kteří se nedokážou rozhodnout, jestli je lepší žít ve městě nebo na venkově.

Jaké jsou výhody života ve městě

Jistě nejlepší na bydlení ve městě je fakt, že máte na dosah vše, co potřebujete: obchody, školy, lékaře, sport i kulturu. Také pracovních míst je zde mnohem více a v různých oborech. Ano, ve městě se snáz buduje kariéra a udržují společenské styky a volnočasových aktivit je mnohonásobně větší výběr. Jste napojeni na vodovod, kanalizaci, dálkové vytápění, všechno to je jaksi automatické. Na venkově se o hodně z toho musíte postarat sami. Městský život zaručuje anonymitu, často ani neznáte všechny své sousedy. Město je to pravé místo pro mladé, aktivní a cílevědomé lidi.

Co nabízí venkov

Na vesnici je klid. Klid a příroda a sousedi, co vám sice vidí do talíře, ale když je to nutné, přijdou a pomůžou vám úplně se vším. Ve městě asi nikdy neucítíte tak silný pocit sounáležitosti, nevyběhnete z domu rovnou na louku nebo do lesa, nezaložíte chov ovcí a nebudete vyrábět zaručeně bio ovčí sýr. Na velké nákupy sice musíte dojíždět do města a taky za prací a do školy a k lékaři, živobytí je tu ale o poznání levnější, v mnoha ohledech jste soběstační, takže některé potraviny ani nemusíte nakupovat, protože si je vypěstujete sami. A hlavně: pro děti je život na venkově zdravější a bezpečnější, než ten městský.

Existuje přijatelný kompromis?

Pro ty, kdo se nedokážou rozhodnout, jestli žít na venkově či ve městě, by asi bylo nejlepší takové místo, které by mělo výhody obou. Možná proto je ve Spojených státech tak oblíbený život na předměstí. U nás jsou to satelitní městečka, která se snaží využít pozitiva bydlení na venkově, přitom natolik blízko města, aby byla zajištěna  veškerá občanská vybavenosat. Nejspíš to je přijatelné řešení pro ty, kdo ještě stále neví, jestli je lepší žít ve městě nebo na venkově.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment