Bydlení Inspirace pro bydlení Tipy & Triky

Jak pracuje přenosná klimatizace a proč je dobré ji mít doma

Napsáno JanaPK

Shánět se po mobilní klimatizaci až v parných dnech je stejné, jako kopat studnu, až když máte žízeň. Vzhledem k tomu, že klimatizace umí víc, než jen ochlazovat vzduch v místnosti, není vůbec od věci pořídit si ji hned.

Princip mobilní klimatizace

Mobilní klimatizace pracuje na principu přenosu tepla, kdy vzduch prochází chladícím okruhem, ve kterém je chladící médium. To přebírá teplo ochlazovaného vzduchu a je odváděno mimo klimatizovanou místnost.

Některé modely dokážou i snižovat vzdušnou vlhkost a případně i naopak přitopit, pokud je v místnosti zima. To se hodí hlavně, když se ochladí v měsících mimo topnou sezónu.

Podle čeho vybírat mobilní klimatizaci

Stejně jako u všech elektrospotřebičů je i v případě mobilní klimatizace dobré zaměřit se na energetickou náročnost, výkon a poměr kvalita/cena, v neposlední řadě vybíráme podle designu, velikosti či barvy. Zaměřte se také na způsob odvádění kondenzátu z chladící jednotky, vhodné je si zjistit i látku, která vzduch ochlazuje a vybírat spíš ekologičtější variantu.

Některé mobilní klimatizace dokážou požadovanou teplotu udržovat stabilně, mají automatické zapínání a vypínání a můžeme si u nich navolit dobu, kdy chceme, aby fungovala. Většina z nich už je také na dálkové ovládání.

Proč mobilní klimatizace

Nemusíte ji pracně instalovat a zabudovávat do objektu pomocí stavebních prací. Díky kolečkům jí můžete převážet do místnosti, kde je právě potřeba. Můžete ji použít i v domech, kde není možné instalovat klimatizaci vnější. Je nenáročná na obsluhu i údržbu a její pořizovací cena je poměrně nízká.

Mezi nevýhody je možné počítat určitou hlučnost, nižší výkon a účinnost a nutnost vylévat zkondenzovanou vodu z nádržky. Přesto se vyplatí mít ji doma, nikdy vás nezaskočí ani velké horko, ani ochlazení. Navíc, pokud vyberete správně, pomůže vám odvlhčit byt.

 

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment