Pěstování rostlin Venkovní rostliny Zahrada

Péče o trávník – na co se musíte připravit po zimě

Napsáno JanaPK

Každý, kdo si pořídí na zahrádku trávník v naději, že nevyžaduje žádnou péči, bude asi zklamán, nicméně abyste měli krásnou zelenou plochu, musíte pro to něco udělat. Kdo se o něj postaral před zimou, bude mít teď v předjaří snazší práci.

Když roztaje sníh, objeví se škody

První pohled na trávník po zimě bývá často hodně smutný: holá místa, plevel a mech. Abychom měli kolem domu zase krásnou zelenou plochu, čekají nás jarní práce, a to provzdušnění, vypichování, hnojení a dosev.

Pokud se na travní ploše objeví plevel, provádějte pravidelné vypichování dřív, než se plevel vysemení. Rostliny vytahujte i s kořeny, pro usnadnění je možné si na tuto činnost pořídit speciální nářadí.

Vertikulátory provzdušní trávník a rozruší mech

Mech je problémem mnoha českých zahrad. Existuje několik důvodů, proč vám mech na zahradě roste, jedním z nich je nedostatek slunce. Mechu se daří právě na tmavších stinných místech, pod stromy nebo u zdí. Použitím vertikulátorů trávník prořežete, provzdušníte a odstraníte mech a odumřelé rostliny. Jestliže máte jen menší zatravněnou plochu a vertikulátor se vám nevyplatí, stačí speciální hrábě.

Jestli se mechu zbavujete obtížně, můžete si vypomoci síranem železnatým (známým jako zelená skalice). Zatímco je pro trávník železo důležitým stopovým prvkem, mechu rozhodně nesvědčí.

Trávník potřebuje výživu a zálivku

Holá místa připravte na osetí. Vyčistěte je od plevele a kamení, rozdrťte případné hroudy a půdu zkypřete. Pak osejte klasickou travní směsí nejen holá místa, ale i místa poškozená. Neztrácejte čas regenerací,plocha by nejspíš rychleji zarostla plevelem.

Nově osázený trávník potřebuje bohatou zálivku a výživu. Použijeme hnojivo, které obsahuje  základní živiny a stopové prvky, například hořčík, který má vliv na pevnost stébel a také železo, díky kterému je povrch nejen zdravý, svěží a krásně zelený, navíc ho nesnáší mechy.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment