Tipy & Triky Zahrada

Jak v létě pečovat o trávník

Napsáno JanaPK

Na jaře jsme si dali práci se založením okrasného trávníku a v letních měsících, když jsou velká vedra, máme strach o jeho kondici. Postarat se o trávník tak, aby byl i během horkých dnů svěží a čerstvý, není příliš složité, vyžaduje ale naši pozornost.

Voda, živiny a krátký zástřih

Ano, nic víc od nás trávník sni v největších vedrech nebude potřebovat. Pokud ale nebudeme i k těmto třem aspektům s rozumem, můžeme si ho poškodit, ne – li rovnou zničit.

Zalévání

Dopřejte svému trávníku vodu denně. Ráno, ještě než začnou parna, ho zalijte do hloubky, v průběhu dne ho několikrát krátce zavlažte (stačí i minutku). Tím, že ho zkropíte, ochladíte ho a zároveň ochladíte i vzduch na zahradě, takže i vám tam bude příjemněji.

Rozhodně nedoporučujeme mulčování u okrasných trávníků, vrstva rozsekané trávy působí jako uzávěra – nedovolí proudění vzduchu ke kořenům ani k nim nepustí vláhu.Nepůsobí ani příliš esteticky.

Hnojení

Hodně hnojiva trávě škodí stejně jako nedostatek. Trávník má přesně dané množství živin na rok a to bychom měli dodržet. Proto rozhodně používáme hnojivo na trávníky, v létě buď dlouhodobé, sezónní nebo na léto + podzim. Pokud je to nutné, použijeme hnojivo, které eliminuje růst mechu nebo plevele.

Na okrasný trávník se nehodí kompost nebo mrva. Jednak nemáme představu, kolik živin vlastně trávník dostává, za druhé to určitě není příliš komfortní způsob, pokud jsme na zahradě celodenně. Nepříjemný odér by nás brzy vyhnal.

Sekání

Někdo doporučuje v letních vedrech sekat na delší stéblo, nejméně kolem 3 – 4 cm. Zdůvodňuje to dobrým průběhem fotosyntézy a tím lepšího vzhledu trávníku. U vyššího hustého trávníku ale dochází k odumírání spodních listů v důsledku nedostatku světla, navíc se hůř ochlazuje. Objektivně zhodnoceno není důvod sekat trávu výš.

Nejlépe se o svůj trávník postaráte, když ho pravidelně (podle rychlosti růstu cca po dvou týdnech) v ranních hodinách  posekáte na výšku, na kterou jste zvyklí.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment