Pokud vám zahrada neslouží jen k relaxaci, ale zároveň i k pěstitelským účelům, dříve či později se začnete zajímat o skleník. Tato užitečná zahradní stavba vám prodlouží sezónu a rozšíří sortiment zeleniny, kterou si můžete vypěstovat.
Proč si pořídit skleník
Už velmi brzy na jaře můžete do skleníku sázet první rostlinky a do pozdního podzimu sklízet nejen rajčata, okurky a papriky, ale klidně i fíky a jiné exoty. Skleník chrání rostliny před větrem a deštěm, udržuje rostlinám stabilní příjemnou teplotu a chrání je dokonce i před některými chorobami, hlavně rajčata před houbovými nemocemi.
Pokud jde o nevytápěný skleník, slouží na jaře k předpěstování sazenic a rychlení jarní zeleniny, v létě se v něm daří teplomilným rostlinám, které díky vyšší teplotě uvnitř skleníku plodí mnohem lépe a hlavně dlouho do podzimu. Na zimu můžete do skleníku přestěhovat otužilejší subtropické rostliny.
Materiály vhodné na stavbu skleníku
Konstrukce se obvykle staví z hliníku, pozinkované oceli, dřeva nebo plastu. Ocel a hliník má samozřejmě delší trvanlivost, ale i tvrdé dřevo nebo kvalitnější plast vydrží také dost dlouho. Více než materiál na konstrukci skleníku je ale důležitá výplň. Klasické sklo dobře propouští světlo a odolává UV záření, je ale křehké a snadno se rozbije. Navíc jeho izolační vlastnosti nejsou nejlepší. V dnešní době se používá jako výplň polykarbonát, jenž má stejně dobré vlastnosti jako sklo, navíc je odolné a má vynikající tepelně izolační vlastnosti.
Další výhodou skleníku z polykarbonátu je skutečnost, že jde o stavbu lehkou, která nepotřebuje betonové základy, protože se neboří do hlíny. Stačí je pouze ukotvit vhodnými prvky k zemi.
Výhody různých tvarů skleníku
V současné době jsou asi nejrozšířenější skleníky se svislými nebo šikmými bočními zdmi. Zatímco šikmé zdi méně odrážejí světlo, rostliny tedy mají více slunečního záření, stěny rovné zaručují maximální využití celého prostoru.
Velkou oblibu mají skleníky pultové, postavené ke zdi domu, ty využívají tepla nakumulovaného stěnou a uvolňovaného během chladnějších dní či nocí. Oproti skleníkům stojícím v prostoru je ale u pultového skleníku nutný betonový základ.