Zahrada

Kdy a jak provádět vertikutaci?

Napsáno angelo

Základem každého krásného trávníku je vertikutace. Díky ní odstraníte z trávníku mech, plevel a zbytky posečené trávy a provzdušníte ho. Kdy je nejlepší se do vertikutace pustit a jak postupovat?

Vertikutátor není vertikulátor

Při hledání na internetu najdete ve většině případů místo vertikutátoru vertikulátor. Jedná se pouze o chybné označení, žádné další rozdíly nehledejte. A co že je vlastně vertikutátor? Slovo pochází z anglického spojení „vertical cut“, znamená tedy svislý řez. Obsahuje nože, které rotují na hřídeli a prořezávají vrchní vrstvu trávníku do hloubky 2–3 milimetrů. V nabídce najdete vertikutátory elektrické, benzinové i ruční.

S první vertikutací počkejte

Založili jste trávník a nevíte, kdy začít s vertikutací? Na první provzdušnění počkejte minimálně 3 roky. Trávníku nějakou dobu trvá, než mu zesílí kořeny. Kdybyste začali dříve, můžete je při prořezávání přetrhat a krásný trávník bude ten tam. I zde tedy platí, že trpělivost krásný trávník přináší.

Provzdušňujte 2× ročně

Vertikutaci trávníků provádějte na jaře a na podzim. Počkejte až bude venku stálá teplota nad 8 °C a půda bude dostatečně vyschlá. Pokud přijde jaro brzy, je ideální dobou konec března až konec dubna, pokud si dá na čas, posuňte vertikutaci na duben až polovinu května. Na podzim je ideální dobou konec srpna až konec září. Pokud je trávník hodně namáhaný, můžete vertikutaci provádět i častěji. Vždy to závisí na stavu konkrétní plochy.

Zvolte správný postup

Před samotnou vertikutací trávník posečte. Poté nastavte správnou hloubku řezu. Platí, že u pěstěného trávníku je ideální hloubka do 3 milimetrů, u divokých trávníků do 5 milimetrů. Vyšší čísla by mohla trávníku spíše ublížit. Pokud máte udržovaný trávník, proveďte vertikutaci jedním směrem. Pokud trávník obsahuje množství mechu nebo plevele, zopakujte vertikutaci znovu do kříže. V tomto případě je nutné počítat s tím, že trávník bude potřebovat určitou dobu na regeneraci.

Vertikutaci máme za sebou, co teď?

Po provzdušnění ručním vertikutátorem, je třeba vybrat zbytky trávníku. Když to neuděláte, vznikne z nich travní plsť a vaše práce přijde vniveč. Pokud máte elektrický nebo benzinový vertikutátor, nemusíte problém řešit, zbytky trávy totiž vysbíral už během procesu za vás. Stačí tedy jen vysypat jeho koš. Rýhy po vertikutaci vysypte křemičitým pískem. Ten za vás vyřeší problém s udusanou půdou. Nezapomeňte také na poctivou zálivku a dosetí holých míst. Pro ještě lepší výsledky trávník pohnojte hnojivem na trávníky s dlouhodobým účinkem.

Sežeňte si správného pomocníka

Termínem „správný pomocník“ nemyslíme, že máte povolat děti nebo partnera. Mluvíme samozřejmě o vhodném vertikutátoru. V nabídce najdete ruční hrábě, které sice nejméně stojí, práce s nimi je ale pořádná dřina. Daleko lépe jsou na tom elektrické vertikutátory. Koupíte je okolo 2,5 až 3 tisíc a pomohou vám sesbírat zbytky trávy. Vertikutátor Fieldmann se skvěle ovládá, má 2 výměnné nože a koš o objemu 40 litrů. Existují také benzinové vertikutátory, ty využijete, pokud nemáte v místě elektrické připojení.

Nechte si poradit

Pokud si nejste jistí v kramflecích, vyrazte do Uni Hobby. V jejich nabídce najdete jak elektrické, tak benzinové vertikutátory. S konkrétním výběrem vám rád poradí vyškolený personál.

 

About the author

angelo

Leave a Comment