Komerční články

Jak si správně vybrat koberec do bytu?

Napsáno angelo

Koberce jsou stále velmi oblíbenou podlahovou krytinou. V interiéru plní hned několik základních funkcí. Nejenže při chůzi pruží, čímž tlumí hluk a zlepšují akustiku v místnosti, ale některé druhy také umí přijímat a odevzdávat vzdušnou vlhkost, což vede k velmi příjemnému klimatu v interiérech, které ocení především astmatici a alergici. Bytové koberce také skvěle tepelně izolují, udrží až 25 % tepla v místnosti.

Velkou výhodou této podlahové krytiny je také nepřeberné množství druhů, barev a vzorů, díky čemuž se hodí prakticky do jakéhokoliv interiéru. Velmi oblíbené jsou také pro svou rychlou a jednoduchou pokládku nenáročnou na podklad a snadnou výměnu. V neposlední řadě dotvářejí koberce osobitý vzhled každé místnosti, dodávají pocit komfortu a navozují útulnou atmosféru.

Před samotným výběrem koberce

Před samotným výběrem koberce je důležité zvážit několik aspektů. Abychom vybrali koberec, který splní všechny naše požadavky, je potřeba udělat si jasnou představu o tom, proč si vůbec chceme koberec pořídit. Je to čistě kvůli jeho dekorativní funkci nebo naopak kvůli jeho praktickému využití?

Výběr koberce závisí také na tom, do jakých prostor a k jakému účelu je vlastně určen. Také je důležité vědět, jaké nároky na koberec vlastně máme, jelikož jednotlivé druhy koberců mají určenou vhodnost použití. Jsou koberce vhodné do dětských pokojů či ložnic, do hal a recepcí nebo běhouny či koberce vhodné do exteriéru.

Základní členění koberců

Nejzákladnější členění koberců vyplývá z jejich výroby. 

 • Vázané koberce – Vázané koberce mohou být vyráběny ručně nebo strojově. Vázaní je technika výroby vlasových koberců, kdy se na podkladovou tkaninu upevňují uzlíky z vlasových nití. Ručně vázané koberce vznikají především v asijských zemích. Pomocí automatických strojů je napodobována metoda ručního vázání koberců.
 • Vpichované koberce – Vpichované koberce jsou jedním z nejrozšířenějších druhů kobercových podlahových krytin. Jednotlivá vlákna jsou vpichována do základní tkaniny pomocí lepidel. Jedná se o velmi levné koberce, které jsou nenáročné na údržbu, ale poměrně málo kvalitní.
 • Všívané koberce – Všívané koberce dělíme na smyčkové, které jsou tvořeny smyčkami příze všitými do podkladové tkaniny, která může být zhotovena z juty, polypropylénových pásků či jiných materiálů, a na koberce s řezaným vlasem. Smyčkové koberce se velmi dobře udržují, a proto jsou vhodné například do dětských nebo obývacích pokojů.
 • Tkané koberce – Zřejmě nejkvalitnějším typem koberců jsou koberce tkané. Ty mohou být, podobně jako vázané koberce, tkány ručně nebo strojově. Patří sem také koberce vyráběny ze zbytkových materiálů nebo velmi oblíbené perské koberce.
 • Chemicky pojené koberce – Lepené podlahové krytiny vznikají lepením různých vlákenných materiálů na podkladovou textilii. Po vytvrzení pojiva se krytina rozřeže, čímž vznikne lepený koberec.

Materiál koberce

Dalším kritériem, při výběru nového koberce, je materiál. V podstatě máme na výběr ze dvou možností. Můžeme si zvolit koberec z umělých vláken nebo koberec vyrobený z přírodního materiálu.

56bce06021fd50cba5800400

Koberce z přírodních materiálů

Z přírodních materiálů jsou vyráběny spíše kusové koberce, které osobitě doplní každý interiér. Mezi nejoblíbenější přírodní materiál patří především vlna nebo hedvábí.

 • Vlněné koberce – Velmi oblíbené jsou vlněné koberce, a to především pro svůj krásný, přirozený vzhled a nenáročnou údržbu. Vlněné koberce jsou vhodné také do velmi zatěžovaného prostředí, například do místností, kde si hrají děti nebo do obývacích pokojů.
 • Hedvábné koberce – Opravdu luxusním a kvalitním typem koberce jsou koberce vyrobené z hedvábí. Tento materiál umožňuje tkalcům vytvářet velmi propracované a originální vzory. Hedvábí se používá především k výrobě originálních perských koberců.
 • Koberce z rostlinných vláken – Méně známé jsou koberce z rostlinných vláken, a to i přesto, že mají velmi krásný a přirozený vzhled. Tyto koberce dokáží přijímat a odevzdávat vzdušnou vlhkost a jsou ekologicky zlikvidovatelné. Patří sem především koberce z mořské trávy, kokosového vlákna nebo sisalu.
 • Mořská tráva – Koberce z mořské trávy jsou velmi jemné na omak. Velkou předností těchto koberců je jejich snadná údržba. Velmi lehce odstraníte vylité tekutiny, apod. Proto se koberce z mořské trávy skvěle hodí do kuchyní.
 • Sisal – Sisalové koberce jsou velmi odolné, jelikož mají mastnější vlákna, podobně jako vlna. Kromě své přírodní podoby jsou sisalové koberce nabízeny ve velkém množství barev a zajímavých dezénů.
 • Kokosová vlákna – Koberce z kokosu jsou o něco hrubší, ale mají krásný přírodní vzhled a obzvláště se hodí k rustikálnímu nábytku.

Koberce s umělým vlasem

Z umělých vláken jsou vyráběny spíše celoplošné, zátěžové koberce, které se volí do více zatěžovaných prostor, jako jsou recepce, haly, chodby, ale také obývací nebo dětské pokoje.

 • Polyamid (nylon) Mezi nejčastěji využívaný umělý materiál patří polyamid. Koberce s polyamidovým vláknem disponují mimořádnou pružností a trvanlivostí. Polyamid se velmi často využívá při výrobě celoplošných koberců, které musí odolat velké zátěži.
 • Polypropylen – Velmi oblíbeným materiálem pro výrobu koberců je polypropylen, který je oblíbený zejména kvůli své nižší ceně, dobrému odvodu vlhkosti a barevné stálosti. Mezi jeho nevýhody patří poměrně malá pružnost.

Celoplošný nebo kusový koberec

Dalším důležitým rozhodnutím, které budete muset při výběru nového koberce učinit je, zda se rozhodnete pro koberce metráž či kusové. Na trhu jsou k dostání celoplošné nebo kusové koberce, které se hodí jako doplněk k jiným podlahovým krytinám.

 • Celoplošné koberce – V oblasti podlahových krytin se metrážové koberce opět vracejí na výsluní. Moderní celoplošné koberce se poměrně snadno čistí. Některá speciální vlákna, například teflonová, nečistotám nedovolí, aby se usazovaly hluboko v tkanině nebo nečistoty dokonce odpuzují.
 • Kusové koberce – Kusové koberce jsou v poslední době čím dál více žádanější. Jsou vhodné především tam, kde vaše nohy přicházejí do styku se studenou podlahou. Do kusových koberců lze zařadit také běhouny, které jsou ideální na schody, ale také do recepcí hotelů a penzionů.

About the author

angelo

Leave a Comment