Komerční články

Jak zvolit výkon krbové vložky

Napsáno angelo

Chcete svůj dům něčím ozvláštnit a vylepšit? Pokud ano, zkuste vsadit na velmi moderní, dokonale vypadající, praktické a pochopitelně také stylové krbové vložky. Ty se už několik let drží mezi hlavními hity v moderních interiérech. Pokud pomineme jejich design, který je předně individuální, je třeba zohlednit také výkon krbových vložek. Podívejme se společně, jak na to.

K čemu bude krbová vložka sloužit?

První věc, kterou je nutné zohlednit, je samotné určení a důvod toho, proč si krb pořizujete. Pokud chcete krb jako designový doplněk, který bude umístěn v konkrétní místnosti a bude sloužit spíše jenom k přitápění, rozhodně je jasné, že bude stačit krbová vložka s menším výkonem. Jinak tomu ale bude v případě, kdy bude krb součástí topného systému, který bude vytápět celý váš objekt. Toto je první věc, kterou byste si měli uvědomit, pokud začínáte s výběrem. Případné budoucí změny by mohly být zbytečně komplikované.Jak velký je dům, kde bude umístěna?

Nezapomínejte také na celkovou velikost objektu, a to třeba i konkrétních místností, kde bude krbová vložka umístěna. Zde je třeba zohlednit nikoliv jenom podlahovou užitnou plochu, ale celkový objem vaší místnosti. Podle toho následně zvolíte optimální výkon, který bude danému prostoru plně vyhovovat. Pamatujte na to, že krb umístěný v obývacím pokoji může při otevřených dispozicích ohřívat i další místnosti a proto při výpočtu zohledněte i prostor, kam se teplo bez problémů dostane. Tedy prostor otevřený, bez dveří.

Nezapomínejte na stav budovy

Proč právě ten? Jelikož je rozdíl, zda umístíte krbovou vložku do novostavby s dokonalou izolací a minimální tepelnou ztrátou, nebo ji naopak umístíte do staršího objektu, kde se po celou dobu existence nijak neinvestovalo. I toto jsou faktory, které je nutné zvážit. V tomto případě je pochopitelně jasné, že přesný výkon krbové vložky by vám měl spočítat na základě vašich požadavků a na základě dostupných informací zkušený projektant. Docílíte jistoty toho, že zvolíte skutečně správně. I když je projektant investicí, rozhodně se vám vyplatí. Případná budoucí změna při špatně zvoleném výkonu by totiž stála mnohem více. Nehledě na dodatečné starosti a stavební úpravy.

Velký i malý výkon je problém

Připomeňme, že když zvolíte příliš malý výkon, nedojde k optimálnímu vytápění daného prostoru. Problém je ale i výkon naddimenzovaný. Důvodem je fakt, že vlivem toho nemusí docházet ke správnému a tedy dokonalému hoření. To se pochopitelně může negativně podepisovat i na čistotě krbové vložky, nebo efektu plamenů, které v krbu vznikají. Obě varianty jsou tedy špatně. Proto je vždy správné nechat si výkon spočítat odborníkem, přidat drobnější rezervu a následně takovou krbovou vložku objednat. Jakmile ji vyzkoušíte, bude vám jasné, že jste vybrali skutečně správně.

About the author

angelo

Leave a Comment