Recepty Vaření

Jak správně vařit těstoviny – šikovné triky pro vás!

Napsáno Nikol Blahova

Těstoviny – mnoho lidí zarytě tvrdí, že je zvládne uvařit každý. Ve skutečnosti to není úplně pravda, neboť i na první pohled snadná činnost dokáže nezkušeného kuchtíka nepěkně zaskočit. V dnešním článku vám představíme šikovné triky, se kterými zvládnete těstoviny hravě uvařit – některé možná budete znát jako své boty, jiné pro vás naopak budou užitečným překvapením. Ať tak či onak, kdo si chce na těstovinách pochutnat, měl by následujícím řádkům věnovat pozornost. Zásady správného vaření těstovin jsou tu právě pro vás!

1. Těstoviny musí mít dostatek prostoru v hrnci

Obecně platí, že na 100 g těstovin potřebujete 1 litr vody. Zkuste se tímhle jednoduchým a snadno zapamatovatelným pravidlem řídit a vaše těstoviny na talíři sklidí úspěch. Těstoviny musí mít během vaření v hrnci dostatek místa. Pokud se vám stane, že vám během pobytu v horké lázni byť jediná těstovina vykoukne nad hladinu vody, udělali jste něco špatně.

2. Správná doba varu

Můžete mít sebevětší hlad a touhu vaření těstovin urychlit – tak či tak počkejte na teplotu varu. Těstoviny sypejte jen do vroucí a dostatečně osolené vody, jedině tak správně odhadnete čas vaření, těstoviny vám v horké vodě ihned povolí, díky čemuž například špagety nebudete muset lámat a v neposlední řadě se vám pak nebudou tolik lepit.

3. Těstoviny se po uvaření nemusí proplachovat

Povinnost propláchnutí těstovin po uvaření je pouhý mýtus. Pokud jste si i vy mysleli, že díky tomuto procesu zabráníte slepení těstovin, rádi vás z tohoto omylu, kterého se skálopevně drží nespočet dalších, vyvedeme. Je to totiž úplně naopak, jsou-li těstoviny lepkavé, lépe na nich ulpí omáčka – a to platí především o špagetách!

4. Důležité je těstoviny nerozvařit

Existují recepty, kde jsou rozvařené těstoviny žádané. Pokud ale zrovna nevaříte jeden z podobných kulinářských pokusů, pamatujte, že těstoviny musí být uvařené – jak říkají Italové – al dente, jinými slovy na skus. Dosáhnout tohoto stavu není tak složité, chce to je špetku cviku a vědět, kdy je ten nejvyšší čas těstoviny zachránit z horké lázně.

About the author

Nikol Blahova

Veškerý volný čas trávím s prsty na klávesnici. Psaní článků se stalo mým největším koníčkem, který mě baví, naplňuje a dává do života něco nového. Neustále si rozšiřuji obzory a učím se novým věcem, které se mi hodí v reálném životě. Do svých článků se snažím dávat maximum a kousek sama sebe.

Leave a Comment