Bydlení

5 důvodů, proč rekreační objekt vytápět tepelným čerpadlem

Češi jsou národem chatařů a chalupářů. Zejména lidé z města v pátek sbalí nejdůležitější věci, nasednou do auta a celý víkend si užívají klidu, který jim chaloupka na venkově či chata v lese poskytuje. Jenže přijdou chladnější dny a mnohé rekreační objekty osiří. Kvůli nekomfortnímu vytápění. Nemusí to tak být. Možná by stačilo vyměnit starý kotel za tepelné čerpadlo.  Přečtěte si 5 důvodů, proč je čerpadlo ideálním řešením pro vaši chatu.

1.     Žádné vymrzlé místnosti po příjezdu

Kdo by to neznal. Přijedete na chalupu a ještě dobrou hodinu chodíte v kabátě, protože místnosti jsou ledové. A než to kamna vyhřejí, chvíli to prostě trvá. Tahle nepříjemnost vám s tepelným čerpadlem odpadne. Dá se totiž ovládat na dálku prostřednictvím mobilního telefonu. Jednoduše mu dáte pokyn, aby začalo pracovat. Nastavíte požadovanou teplotu a čas. A večer dorazíte do příjemného tepla. Čerpadlo typu vzduch/vzduch se navíc velmi snadno instaluje a pro chatu je ideální.

2.     Konec se štípáním dříví

Venku sníh nebo plískanice a vy přikládáte poslední polínko. Je vám jasné, že chtě nechtě budete muset do té sloty pro další palivo. A pak v noci občas vstát a přiložit, pokud se nechcete ráno budit do zimy. Tepelné čerpadlo je v tomhle veliký pomocník. Funguje samoobslužně, takže se o teplo nemusíte starat. Žádné přikládání, štípání dříví, skládání uhlí. Čerpadlo získává energii z okolí (vzduch, voda, země), kterou přeměňuje na teplo. Nemusíte tedy ani řešit zvyšující se ceny paliva.

3.     Není vlhko, není plíseň

Mnohé rekreační objekty, ve kterých se v zimě netopí a nevětrá, se potýkají s vlhkostí. S tou jde pak ruku v ruce vznik plísní. Ta nejenže neprospívá našemu zdraví, ale také se jí špatně zbavujeme. Tepelné čerpadlo umí nemovitost temperovat na rozumnou a konstantní teplotu (cca 10 °C). Tím se vznik plísní a jiných škůdců eliminuje.

4.     Vybavení netrpí mrazem

Zejména dřevostavby v zimě velmi rychle vychladnou.  Když teplota venku klesá hluboko pod bod mrazu, i uvnitř se může dostat na úroveň, která už dokáže poškodit vybavení. Mrazem může utrpět nábytek, elektronika, ale i potrubí či bojler. Protože tepelné čerpadlo má výše zmiňovanou vlastnost temperování, dokáže udržet v chalupě „bezpečnou“ teplotu.

5.     V létě chladí

Poslední důvod se sice netýká zimního období, ale opomenout nelze. I v horku nám čerpadlo může být dobrým pomocníkem. Funguje totiž jako klimatizace. A to se při tropických teplotách, které poslední roky v létě panují, opravdu hodí.

Tepelné čerpadlo není úplně levnou záležitostí, nicméně na jeho pořízení se dá využít i Kotlíková dotace. Jde totiž o ekologický způsob vytápění s levným provozem. Uvažujete o něm a potřebujete znát odpovědi na další otázky? Kontaktujte společnost IVT, s.r.o., která je distributorem švédských tepelných čerpadel IVT.

 

About the author

angelo

Leave a Comment