Pěstování rostlin Venkovní rostliny Zahrada

Pěstování melounů – Jak pěstovat melouny

Melouny patří mezi osvěžující letní pochoutku ať už do ovocných salátů, smoothie a nebo se jen tak zakousnout do této šťavnaté koule. Pěstování melounů na zahrádce je sen mnoha zahrádkářů. Je to zelenina s vysokými nároky na teplo, světlo i vodu. Základním krokem k úspěchu je zdravá a silná sadba. Společně se dnes podíváme, jak vypěstovat na své zahrádce tuto letní laskominu. U melounů rozlišujeme dva základní typy: vodní a cukrový. Oba mají podobné nároky na pěstování, cukrový má pouze o 20 dní delší vegetační období. Venkovní pěstování je vhodné pouze v teplejších oblastech, ve vyšších polohách pěstujeme melouny ve skleníku. Na jižní Moravě se pěstování této výtečné sladké zeleniny v posledních letech dost rozšířilo.

Jak vypěstovat meloun

  • V březnu vysejeme semena do chráněných prostor – pařeniště, skleník nebo za okno
  • Sejeme po dvou až třech semínkách rovnou do květináče
  • Při předpěstování je vodní meloun velmi náročný na teplotu. Proto sazenicím zajistěte 18 i více stupňů
  • Vyvinutá sazenice má zhruba 4-6 pravých listů a pevný kořenový bal s bílými kořenovými špičkami
  • Rozhodující pro úspěšné vypěstování melounů je i výběr vhodné odrůdy. Čím více se podmínky naší zahrádky vzdalují od optima, tím ranější odrůdu zvolíme

Postup před výsadbou

Než přistoupíme k samotné výsadbě, musíme rostlinky zvykat postupně na nižší teplotu a tak trochu je „otužovat“. Rostlinky, které prošly otužovacím procesem, sázíme nejlépe v druhé polovině května. Půda musí být dobře připravená a prohnojená, zrytá a prokypřená. Hnojíme už na podzim. Meloun potřebuje lehčí půdu, která je bohatá na živiny. Vysazujeme do sponu 50x50cm ale pokud máme větší záhon klidně i 100x100cm. Když rostlinka vyžene delší olistěnou lodyhu, zaštípneme jí za třetím až čtvrtým listem, aby se nám rozvětvila. Zaštipujeme i rozvětvené boční lodyhy. Během růstu musíme melouny chránit před různými škůdci, jako je květilka všežravá nebo sviluška.

About the author

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Leave a Comment