Pergola je místečko poskytující přístřeší a stín v letních dnech, ale pergolu využijete i v krásné podzimní dny. Posezení pod stříškou u bábovky a dobré kávy patří mezi klasickou letní pohodu a večer nabízí možnost hodování u grilovaných specialit. Prakticky se vám nabízí dvě možnosti, jak mít pergolu na své zahrádce. Jedna je, že si jí necháte postavit a druhá, že se do její stavby pustíte sami. Nejpoužívanějším a nejpřirozenějším materiálem je dřevo. Jak na to si povíme v dnešním článku.
Postup jak vystavět pergolu
- Ze všeho nejdříve si určíme rovné místo, kde bude pergola stát, a načrtneme si jednoduchý plán. Ten nám pomůže zjistit, kolik materiálu bude potřeba. Popřemýšlejte nad tím, kolik osob bude v pergole cca stolovat a počítejte i s místem navíc pro gril či servírovací stolek. Výška pergoly obvykle dosahuje 2,5 metrů.
- Vyměřte si půdorys pergoly a určete, kam umístíte nosnou konstrukci – sloupky. Ty mohou být z dřevěných hranolů, postavené z cihel nebo kovových trubek. Uvažte, zda bude někde stěna nebo bude celá pergola otevřená.
- V místech, kde budou stát sloupky, vyhlubte jámy a dejte do nich beton. Pokud budou sloupky dřevěné, nezapomeňte do betonu zapustit dvojici plochých želez. K nim potom trámky upevníte. Nosné sloupky oddělte od základu hydroizolační vrstvou. Nosnou konstrukci nahoře spojte vodorovnými trámy.
- Pro střechu se většinou používají fošny s obdélníkovým průřezem. Konstrukci pergoly opatřete mřížemi z běžných latěk. Hustotu mříží zvolíte podle toho, zda chcete vytvořit jen pohledovou stěnu nebo pergolu necháte obrůst popínavými rostlinkami.
- Zapomenout nesmíme ani na podlahu, kde se nejčastěji využívá dlažba. Přirozeněji a útulněji však působí dřevěná podlaha. Pokud se pro ni rozhodnete (lze využít i staré palety) nezapomínejte na štěrkovou drenáž, která odvede vodu.
- A nakonec celou pergolu namořte do přírodního odstínu. Získáte tak nejen útulné místo pro příjemné posezení a odpočinek, ale romantické zákoutí vaší zahrádky.