Zahrada Zahradní stavby

Jak postavit pergolu v šesti krocích

Pergola je místečko poskytující přístřeší a stín v letních dnech, ale pergolu využijete i v krásné podzimní dny. Posezení pod stříškou u bábovky a dobré kávy patří mezi klasickou letní pohodu a večer nabízí možnost hodování u grilovaných specialit. Prakticky se vám nabízí dvě možnosti, jak mít pergolu na své zahrádce. Jedna je, že si jí necháte postavit a druhá, že se do její stavby pustíte sami. Nejpoužívanějším a nejpřirozenějším materiálem je dřevo. Jak na to si povíme v dnešním článku.

Postup jak vystavět pergolu

  • Ze všeho nejdříve si určíme rovné místo, kde bude pergola stát, a načrtneme si jednoduchý plán. Ten nám pomůže zjistit, kolik materiálu bude potřeba. Popřemýšlejte nad tím, kolik osob bude v pergole cca stolovat a počítejte i s místem navíc pro gril či servírovací stolek. Výška pergoly obvykle dosahuje 2,5 metrů.
  • Vyměřte si půdorys pergoly a určete, kam umístíte nosnou konstrukci – sloupky. Ty mohou být z dřevěných hranolů, postavené z cihel nebo kovových trubek. Uvažte, zda bude někde stěna nebo bude celá pergola otevřená.
  • V místech, kde budou stát sloupky, vyhlubte jámy a dejte do nich beton. Pokud budou sloupky dřevěné, nezapomeňte do betonu zapustit dvojici plochých želez. K nim potom trámky upevníte. Nosné sloupky oddělte od základu hydroizolační vrstvou. Nosnou konstrukci nahoře spojte vodorovnými trámy.
  • Pro střechu se většinou používají fošny s obdélníkovým průřezem. Konstrukci pergoly opatřete mřížemi z běžných latěk. Hustotu mříží zvolíte podle toho, zda chcete vytvořit jen pohledovou stěnu nebo pergolu necháte obrůst popínavými rostlinkami.
  • Zapomenout nesmíme ani na podlahu, kde se nejčastěji využívá dlažba. Přirozeněji a útulněji však působí dřevěná podlaha. Pokud se pro ni rozhodnete (lze využít i staré palety) nezapomínejte na štěrkovou drenáž, která odvede vodu.
  • A nakonec celou pergolu namořte do přírodního odstínu. Získáte tak nejen útulné místo pro příjemné posezení a odpočinek, ale romantické zákoutí vaší zahrádky.

About the author

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Leave a Comment