Pěstování rostlin Venkovní rostliny Zahrada

Tipy na domácí pěstování vinné révy

Napsáno JanaPK

Vinná réva je velmi rozšířená ovocná dřevina a kromě samotných hroznů se pěstuje i pro výrobu stolních, odrůdových a přívlastkových vín. Pokud nemáte přímo vinohrad nebo aspoň menší vinici na svahu za domem, můžete si vypěstovat na zahrádce jeden i více keřů některé ze stolních odrůd.

Kde se bude vínu dařit

Nejdůležitější pro výsadbu vinné révy je najít na pozemku to nejvhodnější místo. Nejlepší je jižní strana pozemku, ideálně pokud je svažitá, ale můžeme révu vysadit například k jižní zdi obytného domu. Přestože se vínu daří hlavně v teplých krajích, jsou odrůdy odolnější, které se dají pěstovat i v podhorských oblastech, pokud je teplota vzduchu nejméně 15°C.

Zatímco vláhu si réva celkem snadno zajistí vlasovými kořínky, k tomu, aby nejen rostla, ale i plodila, potřebuje dobrou zásobu živin, především fosforu, draslíku a hořčíku. Proto je potřeba ji pravidelně cca po dvou týdnech přihnojovat.

Řez je u révy důležitý

Jestli chceme, aby nám réva plodila, je nutné ji správně řezat a omlazovat. Popsat správný postup řezu vinné révy by asi vydalo na celou knihu, navíc jinak ji zastřihujeme na drátěnce a jinak, když ji chceme nechat pnout po pergole. Tam je vhodné nechat vyrůst několik větví a jen občas odříznout nejstarší vysílenou, aby nám réva poskytovala v létě žádaný stín. Rozrostlou pak pravidelně na jaře zkracujte na 2 – 3 očka, během léta pak ji vylamujte, vyštipujte a vystřihujte tzv. fazochy, aby nebyla příliš hustá a náchylná na choroby. Samozřejmě také kvůli přístupu světla k hroznům, díky tomu získají na cukernatosti.

Příprava na zimu

Po sklizni z keře odstraňte neplodné výhony i zálistky (fazochy) a celkově výhony na keři zkraťte. Réva do zimy zesílí a lépe ji přečká. K přezimování víno nepotřebuje žádné zvláštní zásahy, snad jen pokud ještě není dřevo úplně vyzrálé, zahrneme keř pro jistotu zeminou.

Pokud se chcete pustit do pěstování révy, nepodceňte rady zkušených pěstitelů a pečlivě se připravte.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment